CFR Cluj va juca în grupele Conference League. Şumudică, dat afară după „dubla” cu sârbii!

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League la fotbal, după ce a fost învinsă de Steaua Roşie Belgrad cu scorul de 2-1 (1-1), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a play-off-ului. Învinsă şi la Belgrad, cu 4-0, CFR Cluj va rămâne cu participarea în grupele Europa Conference League. Ca şi în meciul tur, campioana României a plătit preţul unor greşeli individuale mari, deşi a evoluat mai bine. Croatul Gabriel Debeljuh (34) a înscris golul ardelenilor, iar pentru campioana Serbiei au punctat Aleksandar Katai, în minutul 4, dintr-un penalty inventat de arbitrul englez Oliver şi Milan Pavkov, în minutul 53, după o gafă incredibilă a lui Bălgrădean.

Revine Dan Petrescu în Gruia?!

CFR a primit penalty în minutul 62, când Debeljuh a fost agăţat de Dragovic, dar Deac a executat lamentabil şi Borjan a apărat. Campioana României, care a jucat al 15-lea său meci oficial în acest sezon, în 45 de zile, îşi va afla vineri adversarele din grupele Europa Conference League, la tragerea la sorţi programată la Istanbul, ora 14:30. Patronul ardelenilor, Neluţu Varga, a anunţat după meci, prin intermediari, că antrenorul Marius Şumudică şi staff-ul său vor fi demişi, fiind şanse mari ca Dan Petrescu să revină în Gruia!