CFR Cluj și FCSB s-au calificat în grupele Conference League, Craiova – eliminată la penalty-uri!

CFR Cluj s-a calificat dramatic în grupele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia slovenă NK Maribor cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a play-off-ului. După 0-0 în prima manşă, campioana României a câştigat cu emoţii în Gruia, printr-un gol spectaculos, marcat de croatul Lovro Cvek (90). FCSB s-a calificat și ea tot dramatic în grupele Europa Conference League, după ce a învins cu scorul de 3-1 (1-1) formaţia norvegiană Viking Stavanger, joi seara, în deplasare, în manşa secundă a play-off-ului. Îmvinsă în tur cu 2-1, FCSB a marcat prin Malcom Edjouma (minutul 3), Andrei Cordea (54) şi Risto Radunovic (90+4, din penalty), chiar la ultima fază. Pentru gazde a punctat Zlatko Tripic (26 – penalty).  Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 15:30 (ora României), CFR Cluj și FCSB fiind în urna a doua valorică.

Calificări dramatice pentru echipele lui Dan Petrescu și Dică

CS Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Europa Conference League după ce a fost învinsă dramatic de formaţia israeliană Hapoel Beer-Sheva cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 0-0), la finalul prelungirilor, în manşa secundă a play-off-ului. După 1-1 la Drobeta-Turnu Severin, oltenii au avut o şansă mare în Israel să obţină cea mai mare performanţă europeană din istoria sa recentă. Ante Roguljic (105) a deschis scorul pentru echipa lui Mirel Rădoi, însă Universitatea a luat gol un minut mai târziu, când a marcat Tomer Hemed (105+1), iar la penalty-uri Ivan şi Bancu au ratat. Israelienii au fost preciși și s-au calificat în grupele Conference. (foto: gsp.ro)