CFR Cluj se califică în turul doi preliminar al Champions League

CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia kazahă FC Astana cu scorul de 3-1 (2-1), pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa a doua a turului întâi preliminar.

Campioana României a controlat clar jocul, a mai avut un penalty clar, refuzat de arbitrul austriac şi un gol anulat, dar la ultima fază a meciului a tremurat, Arlauskis făcând minuni la un ofsaid nesemnalizat de această dată.

Oaspeţii au deschis scorul în Gruia prin Roman Murtazaev (4), dar echipa antrenată de Dan Petrescu a reuşit să înscrie de trei ori, prin Billel Omrani (10, 73) şi Evgheni Postnikov (26, autogol). Chiar şi în condiţiile unui arbitraj potrivnic, CFR Cluj şi-a mai creat şi alte numeroase ocazii de gol, cea mai mare ratată de omul meciului, Omrani, la scorul de 3-1.

CFR va juca în turul al doilea preliminar al Champions League contra campioanei Israelului, Maccabi Tel Aviv, dublă în care e anunţată şi revenirea golgheterului arădean George Ţucudean.

Rezultatele înregistrate în primul tur preliminar:
Marţi 16 iulie
(+) Skendija 79 (Macedonia) – Kalju Nomme (Estonia) 1-2 (în prima manşă 1-0)
(+) FC Saburtalo (Georgia) – FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 1-3 (în prima manşă 3-0)
(+) Valletta FC (Malta) – Dudelange (Luxemburg) 1-1 (în prima manşă 2-2)
HB Torshavn (Feroe) – (+) HJK Helsinki (Finlanda) 2-2 (în prima manşă 0-3)
(+) Steaua Roşie Belgrad (Serbia) – Suduva Marijampole (Lituania) 2-1 (în prima manşă 0-0)
Feronikeli (Kosovo) – (+) The New Saints (Ţara Galilor) 0-1 ((în prima manşă 2-2)
Miercuri 17 iulie
Riga FC (Letonia) – (+) Dundalk FC (Irlanda) 0-0, după prelungiri; 4-5 la loviturile de departajare (în prima manşă 0-0)
(+) Rosenborg Trondheim (Norvegia) – Linfield Belfast (Irlanda de Nord) 4-0 (în prima manşă 2-0)
(+) Qarabag (Azerbaidjan) – Partizani Tirana (Albania) 2-0 (în prima manşă 0-0)
(+) AIK Solna (Suedia) – Ararat-Armenia Erevan (Armenia) 3-1 (în prima manşă 1-2)
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – (+) Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 2-3 (în prima manşă 1-2)
Piast Gliwice (Polonia) – (+) BATE Borisov (Belarus) 1-2 (în prima manşă 1-1)
(+) CFR Cluj (România) – FC Astana (Kazahstan) 3-1 (în prima manşă 0-1)
(+) NK Maribor (Slovenia) – Valur Reykjavik (Islanda) 2-0 (în prima manşă 3-0)
(+) Sutjeska Niksic (Muntenegru) – Slovan Bratislava (Slovacia) 1-1 după prelungiri; 3-2 la loviturile de departajare (în prima manşă 1-1)
(+) Celtic Glasgow (Scoţia) – FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) 2-1 (în prima manşă 3-1)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al doilea preliminar.