CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League, FCSB este „out”!

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League la fotbal după ce a învins echipa suedeză Djurgaarden IF cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Tele2 Arena din Stockholm, în turul al treilea preliminar al competiţiei. CFR s-a impus prin golul marcat de fundaşul Paulo Vinicius (55). Campioana României a făcut meci solid, a oferit gazdelor puţine şanse de poartă şi a punctat în urma unei faze fixe. CFR va juca în play-off (tot în manşă unică) pe 1 octombrie, acasă, cu formaţia finlandeză KuPS Kuopio, care a dispus joi de Suduva (Lituania) cu 2-0. În schimb, FCSB a fost eliminată din Europa League de formaţia cehă Slovan Liberec, care s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu.

Cu o formulă încropită, din cauza celor 15 cazuri de infectare cu coronavirus din lotul său, FCSB s-a lovit şi de alte probleme pe parcursul meciului cu Slovan, jucând din minutul 20 în zece oameni (Cană – eliminat) şi pierzând un jucător abia transferat după doar 8 minute (Karanovic – accidentat). Oaspeţii au făcut diferenţa prin reuşitele lui prin Helal (64) şi Rabusic (82). Straton şi-a salvat echipa de la un scor umilitor, cu câteva intervenţii bune pe parcursul partidei.