CFR Cluj, FCSB și CSU Craiova s-au calificat în play-off-ul Conference League

FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa slovacă FC DAC 1904 Dunajska Streda cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei. Andrei Cordea a înscris, în minutul 29, unicul gol al unei partide disputate în faţa a 40 de mii de spectatori. Învingătoare în tur cu scorul de 1-0, echipa antrenată de Nicolae Dică a obţinut o calificare meritată în play-off-ul competiţiei, unde va întâlni pe Viking Stavanger (Norvegia) sau Sligo Rovers FC (Irlanda). Viking s-a impus cu 5-1 în prima manşă. Bucureştenii ar juca acasă primul meci (18 august), iar calificarea s-ar decide în deplasare (25 august). Universitatea Craiova s-a calificat și ea în play-off-ul Europa Conference League, după ce a întrecut formaţia ucraineană Zaria Lugansk cu scorul de 3-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă din turul al treilea preliminar al competiţiei. La primul meci cu antrenorul Mirel Rădoi pe banca tehnică, Universitatea a reuşit să întoarcă scorul din primul joc (0-1), prin golurile marcate de Raul Silva (5), Ştefan Baiaram (53) şi Nicuşor Bancu (57). Universitatea Craiova o va înfrunta în play-off pe Hapoel Beer-Sheva FC (Israel), care a eliminat-o pe FC Lugano (Elveţia) cu 2-0 şi 3-1. Universitatea va juca primul meci pe teren propriu, în data de 18 august, iar manşa secundă în deplasare (25 august).

Sepsi – eliminată de Djurgardens. Maribor, Viking și Hapoel Beer Sheva, hopurile spre grupe

CFR Cluj a reușit să acceadă și ea în play-off-ul Europa Conference League, după ce a învins echipa belarusă Şahtior Soligorsk cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei. După 0-0 în prima manşă, desfăşurată în Turcia, campioana României s-a impus la limită, prin golul lui Jefte Betancor (37). CFR Cluj va juca în play-off-ul competiiei cu NK Maribor (Slovenia), eliminată din Europa League de HJK Helsinki (Finlanda), după 2-0 şi 1-0. Campioana României ar urma să joace în deplasare prima manşă, pe 18 august, iar revanşa va avea pe 25 august, la Cluj-Napoca. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost eliminată de formaţia suedeză Djurgaardens IF, după ce a fost învinsă cu scorul de 3-1 (2-1), joi, pe Stockholm Arena, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al Europa Conference League. Trupa lui Bergodi a deschis scorul în minutul 8, prin Cosmin Matei, dar nordicii au întors rezultatul până la pauză, desprinzându-se decisiv în partea a doua. Formaţia covăsneană, care pierduse şi meciul tur cu acelaşi scor, 1-3, părăseşte competiţia în turul 3 preliminar al unei competiţii europene, atins pentru prima oară în istoria sa. (foto: Sport Pictures, Răzvan Păsărică)