CFR Cluj, favorită la titlu! Viitorul lui Hagi va juca în play-out

CFR Cluj a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului regulat. Campioana şi-a demonstrat valoarea, câştigând prin golul înscris de Mario Rondon (9), după o minge respinsă greşit de Ivan Martic, şi prin autogolul lui Martic (67).

Gaz Metan Mediaş s-a calificat în premieră în play-off. La fel a făcut-o și Astra Giurgiu, după rezultatele înregistrate duminică în etapa a 26-a, ultima din sezonul regulat, în timp ce Viitorul va evolua pentru prima oară în play-out. Gaz Metan a învins-o pe Dinamo cu 1-0, prin golul lui Dumitru Cardoso, în minutul 14.

Viitorul nu a reuşit să marcheze în meciul cu Academica Clinceni, scor 0-0, pe teren propriu, într-un meci pe care l-a dominat, dar în care nu a reuşit să îşi creeze ocazii clare de gol. Astra Giurgiu a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 2-2, la Giurgiu, după ce a fost condusă la pauză cu 2-0.

Slovacul Gal-Andrezly (28) şi Nicolae Carnat (41) au marcat pentru oaspeţi, dar Astra a revenit şi a reuşit egalarea prin două goluri înscrise în decurs de trei minute, de Kehinde Fatai (66), la prima sa reușită de la revenirea la echipa de pe malul Dunării, şi Denis Alibec (68 – penalty).

Botoşani – Iaşi, astăzi, ora 20.

Clasament final după sezonul regulat: 1.CFR Cluj 52; 2.Craiova 46; 3.FCSB 44; 4.Gaz Metan 43; 5.Astra 42; 6.Botoşani 42; 7.Viitorul 40; 8.Dinamo 34; 9.Sepsi 33; 10.Chindia 25; 11.Hermannstadt 25; 12.Poli Iaşi 22; 13.Clinceni 22; 14.Voluntari 20.

După sezonul regulat, punctele obţinute se înjumătăţesc înainte de play-off şi play-out.