CFR Cluj face furori în Europa League: Lazio, învinsă în Gruia!

Campioana României, CFR Cluj, face în continuare senzaţie în Europa! Echipa lui Dan Petrescu a învins-o pe Lazio în Gruia, la debutul în grupa E din Europa League, una dintre cele mai tari ale acestui sezon. Italienii au controlat prima repriză şi au deschis scorul prin execuţia lui Bastos, din centrarea lui Jony. Putea fi chiar 2-0 după cursa excelentă a lui Lazzari,  care a ratat singur cu portarul. La pauză a fost însă 1-1. Djokovic a scos un penalty în faţa lui Lucas Leiva şi Deac l-a păcălit pe Strakosha de la punctul cu var.

Profitând şi de absenţa câtorva jucători de bază menajaţi de Simone Inzaghi, CFR a ieşit şi mai motivată de la cabine, iar Bilel Omrani i-a luat locul lui Traore și a fost aproape de gol. Tot el a mai ratat o mare şansă la mijlocul părţii secunde, dar apoi s-a revanşat cu un sfert de oră înainte de final, când a arătat de ce este golgheterul campioanei în Europa şi a stabilit scorul final, 2-1 pentru CFR!

Victorie mare pentru trupa din Gruia, lider surprinzător în urma primei etape, Rennes şi Celtic remizând în Franţa, scor 1-1.  Mai jos aveţi rezultatele complete din prima etapă a grupelor Europa League:

Espanyol – Ferencvaros 1-1
Ludogorets – TSKA Moscova 5-1 (Claudiu Keseru a marcat 3 goluri pentru bulgari)

Clasamentul: 1. Ludogorets 3, 2. Ferencvaros 1, 3. Espanyol 1, 4. TSKA Moscova 0