CFR Cluj este campioană pentru a cincea oară la rând, arădeanul Panin îşi leagă numele de toate titlurile!

CFR Cluj a învins-o, aseară, pe CS Universitatea Craiova, scor 2-1, în etapa a 9-a din play-off-ul Ligii 1, iar trupa lui Dan Petrescu a devenit campioană pentru a cincea oară la rând! Performanţă bifată cu o rundă înaintea finalului de sezon, după ce s-a distanțat la patru puncte de FCSB, ocupanta locului 2! Feroviarii au profitat şi de egalul nesperat al Voluntariului de pe Arena Naţională, 2-2 cu „roş-albaştrii” lui Becali. Clujenii au marcat după numai două minute, prin Boateng, apoi Debeljuh a majorat diferența gazdelor după 57 de minute, pentru ca Mateiu să stabilească scorul final în minutul 61. Din lotul CFR-ului fac parte și foștii utiști Cristian Bălgrădean și Roger jr., cu mențiunea că acesta din urmă a fost exclus de aproape două luni de pe lista LPF. Team manager este arădeanul Cristian Panin, care și-a legat numele, din teren sau de pe margine, de toate titlurile CFR-ului.

Ardelenii au declanşat fiesta, după cadoul oferit de FCSB

CFR a ajuns la cinci titluri consecutive câștigate în Liga 1 şi cu opt astfel de trofee se distanţează de UTA, care are şase campionate. În schimb, FCSB trăieşte o nouă dezamăgire şi ratează pentru a şaptea oară marele trofeu. Dan Petrescu, 54 de ani, este antrenorul care a mai adus patru titluri la CFR Cluj, după cele din 2018, 2019 şi 2020. Ardelenii au declanşat fiesta imediat după fluierul final şi au anunţat că vor sărbători trei zile şi trei nopţi cel mai greu titlu de până acum. Astfel, meciul din ultima etapă a play-off-ului, de la Buzău, anunţat de presa centrală drept „finala pentru titlu”, dintre FCSB şi CFR, va mai fi doar un duel de palmares.