CFR Cluj, eliminată dramatic din preliminariile Ligii Campionilor

CFR Cluj a fost eliminată din Liga Campionilor de Dinamo Zagreb, care s-a impus cu 6-5 la loviturile de departajare, miercuri seara, în turul al doilea preliminar, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, după ce scorul a fost egal, 2-2 (0-1, 2-2), la capătul prelungirilor. Campioana României a părăsit competiţia după ce a ratat mai multe şanse de care a beneficiat pe parcursul meciului, printre care un penalty, o repriză un om în plus şi avantaj la loviturile de departajare.  Michael Pereira (64) şi Gabriel Debeljuh (90+3) au înscris pentru clujeni, iar Amer Gojak (14) şi Lirim Kastrati (78) au punctat pentru campioana Croaţiei. La loviturile de departajare, pentru CFR au transformat Vinicius, Djokovic, Rondon, Susic şi Deac, ratând Golofca şi Boli.  Pentru Dinamo au înscris Petkovic, Leovac, Ademi, Stojanovic, Dilaver şi Gvardiol, iar Gojak a ratat. CFR Cluj va continua în turul al treilea preliminar al Europa League.

Anul 2020 e împotriva CFR-ului… Am fost eliminaţi de Sevilla (n.r. – din ediţia trecută a Europa League) fără să pierdem, apoi practic nici acum nu am pierdut cu Dinamo Zagreb. Deci am fost eliminaţi de două echipe mari, deşi nu am pierdut niciun meci cu ele 90 de minute. Deci dezamăgirea e şi mai mare. Dacă ne băteau şi se vedea că sunt mai buni, asta era, dar aşa… la penalty-uri… Eu în cariera de antrenor n-am câştigat niciun meci la penalty-uri, şi nici ca jucător nu cred. Când ajung la penalty-uri de acum încolo o să plec, oriunde voi antrena, pentru că îmi dau seama că nu are rost„, a spus Dan Petrescu după meci.

Legia Varşovia (Polonia) – (+) Omonia Nicosia (Cipru) 0-2, după prelungiri
CFR Cluj (România) – (+) Dinamo Zagreb (CRO) 2-2, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare
(+) Dinamo Brest (Belarus) – FK Sarajevo (Bosnia) 2-1
(+) Young Boys Berna (Elveţia) – KI Klaksvik (Feroe) 3-1
Celtic Glasgow (Scoţia) – (+) Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 1-2

Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Formaţiile învinse vor evolua în turul al treilea preliminar al Europa League. Tururile preliminare ale cupelor europene se vor juca în manşă unică. (agerpres)