CFR Cluj, furată scandalos în Elveţia! Un francez le-a refuzat românilor primăvara europeană

CFR Cluj a fost eliminată nedrept din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 (0-0) de echipa elveţiană Young Boys în această seară, pe Stadionul Wankdorf din Berna, în ultima etapă a Grupei A. Campioana României, care avea nevoie de victorie la Berna pentru a se califica în şaisprezecimile de finală, conducea cu 1-0 în minutul 90, când arbitrul francez Benoit Bastien a inventat un penalty pentru elveţieni, arătând până la ultimul fluier trei cartonaşe roşii. După un joc solid, CFR a deschis scorul în minutul 84, când Rondon a trimis în bară, după care Debeljuh a reluat în plasă. Camora, care a avut o evoluţie remarcabilă în acest meci, a salvat golul în minutul 89, când a respins de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Lefort.

Dramatism şi hoţie la Berna

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru gazde la un duel regulamentar între portarul Bălgrădean şi fundaşul Zesiger. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă. Bastien i-a mai eliminat ulterior pe Nsame, pentru fault dur şi pe Djokovic, pentru proteste, iar Young Boys a marcat şi golul victoriei, pe un contraatac doi cu portarul, prin Gaudino (90+6). Per total, CFR Cluj merita fără îndoială victoria, doar că un francez le-a refuzat românilor calificarea şi primăvara europeană! Adică le-a furat din conturi câteva milioane de euro…