CFR Cluj câștigă clar derby-ul cu Farul lui Hagi și este noul lider al Superligii

Campioana CFR Cluj a urcat pe primul loc în Superliga de fotbal a României, după ce a învins fostul lider Farul Constanţa cu scorul de 3-0 (0-0), luni, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 22-a. CFR a tranşat soarta partidei în primul sfert de oră al reprizei secunde, când au marcat Ermal Krasniqi (49) şi Cristian Manea (59 – penalty), după un fault comis de Dan Sîrbu asupra lui Yuri Matias. Claudiu Petrila (77) a parafat victoria oaspeţilor.

Kosovarul Krasniqi a avut un debut excelent la clujeni, cu un gol şi o pasă de gol (la reuşita lui Petrila). CFR şi-a luat astfel revanşa în faţa echipei antrenate de Gheorghe Hagi, care în tur se impunea cu 3-1 la Cluj-Napoca. Farul a suferit prima sa înfrângere pe teren propriu în acest campionat și nu are nicio victorie în ultimele trei etape, un egal şi două eşecuri.