CFR Cluj iese cu fruntea sus din Conference League, Lazio avansează în optimi

CFR Cluj a fost eliminată din Europa Conference League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu Lazio Roma, 0-0, joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a play-off-ului pentru optimile de finală. După 0-1 pe Stadio Olimpico, echipa din Gruia a făcut un joc bun la Cluj-Napoca și a avut două ocazii mari, prin Krasniqi și Yeboah. Italienii și-au creat și ei șanse importante, însă Scuffet a fost de nebătut.

Formația pregătită de Dan Petrescu a rămas în zece oameni în ultimul sfert de oră, croatul Muhar primind al doilea cartonaş galben (77). Meciul cu Lazio a fost cel cu numărul 100 pentru CFR Cluj în cupele europene. Așadar, campioana României părăsește cu fruntea sus cupele europene, după un sezon în care a adunat peste 5 milioane de euro din partea UEFA.

Conference League, retur play-off pentru optimi:

(+) Lech Poznan – Bodoe/Glimt 1-0
A marcat: Mikael Ishak 63.
În tur: 0-0.

(+) KAA Gent – Qarabag FK 1-0, după prelungiri; 5-3, la loviturile de departajare.
A marcat: Gift Orban 75.
În tur: 0-1.

(+) Fiorentina – Sporting Braga 3-2
Au marcat: Rolando Mandragora 37, Riccardo Saponara 58, Arthur Cabral 84, respectiv Andre Castro 17, Alvaro Djalo Dias Fernandes 35.
În tur: 4-0.

(+) FC Basel – Trabzonspor 2-0
Au marcat: Zeki Amdouni 13, Andi Zeqiri 77.
Tasos Bakasetas (Trabzonspor) a ratat un penalty în min. 28.

SC Dnipro-1 – (+) AEK Larnaca 0-0

Partizan Belgrad – (+) FC Sheriff Tiraspol 1-3
Au marcat: Queensy Menig 13, respectiv Cedric Badolo 22 – penalty, Mouhamed Diop 45+1, 47.
În tur: 1-0.

CFR Cluj – (+) Lazio Roma 0-0
Cartonaş roşu: Karlo Muchar (CFR, 77).

(+) Anderlecht Bruxelles – Ludogoreţ Razgrad 2-1, după prelungiri; 3-0, la loviturile de departajare:
Au marcat: Franco Russo (autogol) 13, Yari Verschaeren 68, respectiv Igor Thiago Nascimento Rodrigues 71.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimi.

AZ Alkmaar, Djurgaarden, Istanbul Başakşehir, Nice, Sivasspor, Slovan Bratislava, Villarreal, West Ham United s-au calificat direct în optimile de finală. Tragerea la sorţi e programată vineri, la Nyon (15:00).

Europa League, play-off pentru optimi:

(+) Union Berlin – Ajax Amsterdam 3-1
Au marcat: Robin Knoche 20 – penalty, Josip Juranovic 44, Danilho Doekhi 50, respectiv Mohammed Kudus 48.

(+) Manchester United – FC Barcelona 2-1
Au marcat: Fred 47, Antony 73, respectiv Robert Lewandowski 18 – penalty.
În tur: 2-2.

(+) AS Roma – RB Salzburg 2-0
Au marcat: Andrea Belotti 33, Paulo Dybala 40.

Rennes – (+) Şahtior Doneţk 2-1, după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare
Au marcat: Karl Toko Ekambi 52, Ibrahim Salah 106, respectiv Jeanuel Belocian (autogol) 119.
În tur: 1-2.

AS Monaco – (+) Bayer Leverkusen 2-3, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare
Au marcat: Wissam Ben Yedder 19 – penalty, Breel Embolo 84, respectiv Florian Wirtz 13, Exequiel Palacios 21, Amine Adli 51.
În tur: 3-2.

FC Nantes – (+) Juventus Torino 0-3
Au marcat: Angel Di Maria 5, 20 – penalty, 78.
În tur: 1-1.

PSV Eindhoven – (+) Sevilla FC 2-0
Au marcat: Luuk De Jong 77, Fabio Silva 90+5.
În tur: 0-3.

FC Midtjylland – (+) Sporting Lisabona 0-4
Au marcat: Sebastian Coates 21, Pedro Goncalves 50, 77, Stefan Gartenmann (autogol) 84.

Arsenal, Betis Sevilla, Fenerbahce, Ferencvaros, Feyenoord, Freiburg, Real Sociedad şi Union Saint-Gilloise s-au calificat direct în optimile de finală. Tragerea la sorţi e programată vineri, la Nyon (13:00). (agerpres)