CFR Cluj a fost eliminată în primul tur preliminar al Ligii de armenii de la Pyunik

CFR Cluj a fost eliminată de formaţia armeană Pyunik Erevan din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal, fiind învinsă cu 4-3 la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, după ce scorul a fost egal, atât după cele 90 de minute regulamentare (1-1), cât şi după prelungiri (2-2), în manşa secundă a primului tur preliminar. După 0-0 la Erevan, campioana României a deschis scorul rapid prin Bismarck Adjei-Boateng (6), dar a fost egalată în ultimele minute ale timpului regulamentar, prin Zoran Gajic (89). Claudiu Petrila a adus formaţia din Gruia în avantaj în prelungiri (94), dar din nou defensiva echipei antrenate de Dan Petrescu a cedat, acelaşi Gajic (119) trimiţând meciul la loviturile de departajare. Armenii au ratat şi un penalty, în minutul 109, la 2-1, când Bălgrădean l-a ghicit pe Harutiunian. Petrila şi Camora au ratat şi Piunik s-a calificat în turul secund preliminar.

Cutremur în Gruia: Dan Petrescu ar putea fi demis de patronul Neluţu Varga!

La loviturile de departajare, pentru CFR au înscris Marko Dugandzic, Andrei Burcă şi Karlo Muhar, iar Claudiu Petrila şi Mario Camora au ratat. Pentru Piunik au transformat Eugeniu Cociuc, Artak Daşian, Hovhanes Harutiunian şi Artur Avaghian. Pyunik va înfrunta în turul secund preliminar al Ligii Campionilor formaţia luxemburgheză F91 Dudelange. CFR Cluj va continua în turul al doilea preliminar al Europa Conference League, unde va întâlni formaţia andorrană Inter Club d’Escaldes. CFR va fi gazdă pe 21 iulie, iar returul se va juca pe 28 iulie. (agerpres)