CFR Cluj a câştigat Supercupa României, după 4-1 cu FCSB la penalty-uri

CFR Cluj a câştigat ediţia 2020 a Supercupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FCSB cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, joi seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti. La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 0-0. Campioana a cucerit pentru a patra oară trofeul (după cele din 2009, 2010 şi 2018), la capătul unui joc pe care l-a controlat categoric, dar în care nu a reuşit să concretizeze niciuna din numeroasele ocazii create.

Arbitrul Radu Petrescu i-a iertat pe bucureşteni de două penalty-uri clare în cele 90 de minute, la faulturile în careu comise asupra lui Debeljuh şi Deac. Rondon, Păun, Chipciu şi Camora au transformat pentru ardeleni, în timp ce Radunovic a punctat pentru FCSB. Perianu (bară) şi Şut (a apărat Arlauskis) au ratat de la ”roş-albaştri”, la loteria penalty-urilor. (foto: digisport.ro)