Cermeiul nu a reuşit surpriza cu Lotus Băile Felix şi părăseşte Cupa României

Gloria Lunca Teuz Cermei, prima echipă din judeţul nostru intrată în actuala ediţie a Cupei României la fotbal, a fost eliminată în primul tur. Lotus Băile Felix – fostă CSM Sânmartin, echipa mai bine cotată și ceva mai experimentată, s-a impus cu 3-1 pe terenul „sămădăilor” lui Flavius Moisă. Arădenii au deschis scorul prin jucătorul împrumutat de Lipova, Michel Vlad, care a marcat spectaculos. Făgărășanu a egalat însă la ultima fază a primei reprize, același jucător şi-a dus echipa în avantaj iar Fl.Pop a stabilit scorul final. Antrenorul Cermeiului contestă o fază din minutul 60, când Cermeiului trebuia să i se acorde un penalty.

În alte confruntări din zona de vest, contând pentru turul 1 al Cupei României, s-au consemnat rezultatele: Armata Aurul Brad – CS Hunedoara 4-5, ACS Poli Timişoara – CSM Deva 3-6 după prelungiri, ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş 0-2, CS Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  1-2 şi Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea  2-1.