CERMEIUL E CAMPIOANA JUDEŢULUI (FOTO)! URMEAZĂ BARAJUL DE PROMOVARE

Gloria Cermei a câştigat Liga a IV-a Arad, totul decizându-se în ultima etapă a campionatului. Toţi ochii au fost aţintiţi în această seară spre Cermei şi Şiria, acolo unde se disputau meciurile decisive pentru desemnarea campioanei judeţului. Unirea Sîntana s-a impus fără mari emoţii în faţa echipei secunde a UTA-ei, scor 4-1, astfel că Cermeiul era obligată să câştige derby-ul cu Progresul Pecica. Gazdele au deschis scorul în minutul 20, prin Nistor, care a reluat imparabil cu capul după o centrare venită din corner de la Suslak, pentru ca peste alte cinci minute Bulza să majoreze scorul în urma unei pase a lui Sălăjan. Burian a redus din handicap în minutul 35, iar meciul era reaprins. Finalul reprizei a fost plin de evenimente, arbitrul Nicoraş anulându-le gazdelor un gol marcat de acelaşi Bulza, pentru ca Nistor să rateze un penalty în minutul 45. La vestiare s-a intrat cu scandal, antrenorul Gloriei, Mircea Aslău, fiind eliminat pentru altercaţii cu cei din tabăra adversă. Cermeiul s-a desprins din nou imediat după pauză, Suslak transformând cu precizie o lovitură liberă de la 20 de metri.
O primă fiestă în tabăra Cermeiului
Până la final s-au mai consemnat faze periculoase la ambele porţi, dar tabela a rămas neschimbată, 3-1 şi Cermeiul câştigă campionatul, urmând să dispute barajul de promovare în Liga a III-a. Ultimele minute s-au disputat pe o ceaţă densă, de vină fiind fumul rezultat de la grătarele şi micii care anunţau bairamul de după meci. La final, gazdele s-au lăudat şi cu mingea inscripţionată cu însemnele Champions League, care ar fi provenit tocmai de pe San Siro din Milano, unde aseară Real Madrid a redevenit regina Europei. Fluierul de final al lui Nicoraş a declanşat fiesta în tabăra celor de la Gloria Lunca Teuz Cermei, reprezentanţii AJF-ului, Adrian Lucaci şi Vasile Rad, acordându-le medaliile de campioni. Campioana judeţului a început în formula: Rusu – Gurban, Cotoc, Popa, Suslak, Nistor (86 V.Brînduşe), N.Varga, Purece (86 Ghergar), Vereş, Bulza (89 F.Brînduşe), Sălăjan (76 Mark Varga).