Cermeiul bate Crişul şi stă aproape de celelalte arădene

Cermeiul a completat victoriile arădene din etapa a 10-a, în Liga a III-a. Echipa lui Radu Anca a câştigat ultimul duel arădean al turului, 2-1 cu Crişul şi se menţine în Top 6. Fără Pavel şi golgeheterul Modan, ambii acidentaţi, nou promovata a făcut o primă repriză slabă, suficient ca gazdele să îşi apropie victoria.

Vezan, în minutul 25, cu gol direct din corner şi Nistor, din penalty, în minutul 40, au stabilit scorul pauzei. Crişul a revenit târziu în joc, marcând golul de onoare abia în prelungiri, atunci când Ianc a finalizat un contraatac.

Clasamentul arată excelent pentru divizionarele arădene, cu Lipova pe primul loc, detaşată şi cu Sebiş, Crişul şi Cermei, pe poziţiile 3, 5 şi 6. Şoimii şi Naţional au misiuni grele etapa viitoare, la Alba Iulia, respectiv Reşiţa.

Liga a III-a, seria 4, etapa a 10-a: Cetate Deva – FC Avrig 2-1, CSC Ghiroda – Şcolar Reşiţa 0-1, Naţional Sebiş – Metalurgistul Cugir 2-1, Şoimii Lipova – Millenium Giarmata 4-1, ACS Dumbrăviţa – FC Hunedoara 1-3, Industria Galda – CSM Lugoj 5-1, Lunca Teuz Cermei – Crişul Chişineu Criş 2-1, CS Ocna Mureş – Unirea Alba Iulia 1-3.

16.Ocna Mureş 10 0 1 9 6-34 1

Etapa viitoare (2-3 noiembrie): Lugoj – LT Cermei, Giarmata – Dumbrăviţa, Alba Iulia – Lipova, Cugir – Ocna Mureş, Chişineu Criş – Deva, Hunedoara – Galda, Reşiţa – Sebiş, Avrig – Ghiroda.