Cermeiul a eliminat-o din Cupă pe ACS Poli! „Sămădăii” s-au impus la penalty-uri

ACS Poli și Gloria Lunca Teuz Cermei s-au încălzit astăzi pentru startul noii ediții a Ligii a III-a la fotbal, cu un prim meci oficial, cel din primul tur al Cupei României. Înainte de a intra pe terenul „Electrica” din Timișoara, cele două echipe au trecut cu bine peste testele pentru coronavirus. ACS Poli, favorită înaintea partidei, părea să scape în câştigătoare după un debut bun de meci, conducând cu 2-0 în minutul 40, ca urmare a reuşitelor ex-cermeianului Matiş şi a lui Hecsko. Luca Bodri a redus însă din handicap chiar înainte de pauză, relansând disputa de pe Bega. Salka a egalat cu un gol frumos, la vinclu, chiar în startul reprizei secunde, scorul de 2-2 menţinându-se până la finalul celor 90 de minute. Asta deşi ambele formaţii şi-au creat ocazii mari, trupa lui Flavius Moisă prin nou intratul Bulza şi Paşcu. Timişorenii puteau câştiga în prelungirile meciului, dar Stănilă a salvat în faţa lui Matiş, scăpat singur.

Bodri şi Salka au marcat în timpul regulamentar, 2-2

În cele două reprize de prelungiri nu s-a mai întâmplat mare lucru, echipa mai proaspătă fizic fiind Cermeiul. Singura ocazie importantă i-a aparţinut lui Iuga, care a trimis slab cu capul, din doar trei metri. Astfel, formația calificată în turul doi al Cupei s-a decis la loteria penalty-urilor. „Sămădăii” au fost mai siguri de la punctul cu var şi s-au impus cu 4-2, deci cu 6-4 în final. Au transformat Filip, Sabău, Iuga și Lazăr, Stănilă a apărat un penalty, iar timişorenii au trimis o dată peste poartă. Doar Daminuță și Bilia au înscris pentru ACS Poli, la loviturile de departajare.

Moral pentru primul derby din „C8”, cu Lipova

Așadar, Gloria Cermei își continuă drumul în Cupa României, urmând să joace, cel mai probabil, în runda următoare cu o colegă arădeană din seria a 8-a a Ligii a III-a. Până atunci, vine derby-ul de sâmbătă, cu Şoimii Lipova, din prima etapă de campionat. Stănilă – D. Filip, R. Iuga, Sabău, Mohaci (46 Pașcu) – D. Lazăr, Salka (89 D. Pop) – Gruiescu, L. Bodri (R. Țurcanu), Răzban (74 Șimăndan) – Ciubotariu (67 Bulza) a fost formula Cermeiului în meciul de astăzi, de la Timişoara.