Celtic şi-a luat revanşa cu CFR Cluj, în Europa League

by Sorin Haut
Please follow and like us:

CFR Cluj a fost învinsă de Celtic cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, la Glasgow, în etapa a doua din Grupa E a Europa League la fotbal. Campioana Scoţiei s-a impus fără drept de apel, prin golurile marcate de francezul Odsonne Edouard (20) şi de norvegianul Mohamed Elyounoussi (59).

Celtic a arătat un plus de viteză, forţă şi determinare, reuşind să îşi ia revanşa după ce a fost eliminată de CFR din preliminariile Ligii Campionilor, clujenii câştigând în august cu 4-3 pe Celtic Park.

Celtic este liderul grupei după acest succes, iar CFR coboară pe locul al treilea, având în vedere victoria reuşită de Lazio, 2-1 cu Rennes.

În etapa a treia, pe 24 octombrie, vor avea loc meciurile Celtic – Lazio şi Rennes – CFR Cluj.

Europa League, grupe – etapa a doua:

GRUPA A

Dudelange – Qarabag 1-4
Sevilla – APOEL Nicosia 1-0

Clasamentul: 1. Sevilla 6, 2. Qarabag 3, 3. Dudelange 3, 4. APOEL 0

GRUPA B

Lugano – Dinamo Kiev 0-0
Malmo – FC Copenhaga 1-1

Clasamentul: 1. Copenhaga 4, 2. Dinamo Kiev 4, 3. Malmo 1, Lugano 1.

GRUPA C

Krasnodar – Getafe 1-2
Trabzonspor – Basel 2-2

Clasamentul: 1. Getafe 6, 2. Basel 4, 3. Trabzonspor 1, 4. Krasnodar 0

GRUPA D

Rosenborg – PSV Eindhoven 1-4
Sporting – LASK 2-1

Clasamentul: 1. PSV 6, 2. Sporting 3, 3. LASK Linz 3, 4. Rosenborg 0

GRUPA E

Celtic – CFR Cluj 2-0
Lazio – Rennes 2-1

Clasamentul: 1. Celtic 4, 2. CFR Cluj 3, 3. Lazio 3, 4. Rennes 1

GRUPA F

Arsenal – Standard Liege 4-0
Vitoria Guimaraes – Eintracht Frankfurt 0-1

Clasamentul: 1. Arsenal 6, 2. Standard Liege 3, 3. Frankfurt 3, 4. Guimaraes 0

GRUPA G

Feyenoord – Porto 2-0
Young Boys – Rangers 2-1

Clasamentul: 1. Feyenoord 3, 2. Young Boys 3, 3. Rangers 3, 4. Porto 3

GRUPA H

Ferencvaros – Ludogorets 0-3
TSKA Moscova – Espanyol 0-2

Clasamentul: 1. Ludogorets 6, 2 Espanyol 4, 3. Ferencvaros 1, 4. TSKA Moscova 0

GRUPA I

Olksandriya – Gent 1-1
St. Ettiene – Wolfsburg 1-1

Clasamentul: 1. Wolfsburg 4, 2. Gent 4, 3. St.Etienne 1, 4. Oleksandrya 1

GRUPA J

Istanbul BB- Monchengladbach 1-1
Wolfsberger – AS Roma 1-1

Clasamentul: 1. Wolfsberger 4, 2. Roma 4, 3. M’gladbach 1, 4. Istanbul BB 1

GRUPA K

Besiktas – Wolverhampton 0-1
Braga – Slovan Bratislava 2-2

Clasamentul: 1. Slovan 4, 2. Braga 4, 3. Wolverhapton 3, 4. Besiktas 0

GRUPA L

Astana- Partizan 1-2
AZ Alkmaar – Manchester United 0-0

Clasamentul: 1. Partizan 4, 2. Man.Utd. 4, 3. Alkmaar 2, 4. Astana 0.

Facebook Comments