Ce figuraţie! UTA a fost chiar Doamnă cu Hermannstadt şi i-a făcut cadou victoria, pe tavă!

UTA a făcut figuraţie astăzi, cu FC Hermannstadt, îndeplinindu-le dorinţa ultraşilor de la CSA Steaua, înfrăţiţi cu cei arădeni. “UTA, bagă câinii-B, azi nu îţi trebuie punctele!” au afişat pe un banner suporterii stelişti, pe arena Ghencea. Trimitere la lupta de la retrogradare din Liga 1, între Dinamo şi Hermannstadt. Iar ce am văzut la meciul de pe “Francisc Neuman” a semănat cu o piesă proastă de teatru, cu o “Bătrână Doamnă” venind parcă de pe frontul de război, atât de obosită şi fără chef a fost! Balint a început ciudat, practic fără atacant de meserie, cu o formulă experimentală, deşi îi avea la dispoziţie pe Hora, Buhăcianu sau Adi Petre. Iar Roger, dat accidentat, a început titular! Utiştii aproape că nu au existat pe teren în prima repriză, lăsând spaţii ca-n curtea şcolii în faţa unei echipe ce nu a fost în stare să marcheze, deşi a fost invitată parcă s-o facă! Fără atitudine şi determinare, cu o linie de mijloc obosită şi cu doi “închizători” depăşiţi aproape la fiecare fază de atac a sibienilor, „roş-albii” au fost repetenţi şi în apărare, dovadă cele patru mari ocazii ale oaspeţilor. Matricardi a trimis în bară, după un corner, în minutul 24, Petrescu a tras puţin peste poartă din 16 metri, fără să fie jenat de nimeni, peste un minut Balauru a scos la şutul aceluiaşi Petrescu, din 18 metri, iar cu un minut înainte de pauză, Petrescu a făcut “tripla”, dar la ratări, reluând cu capul din opt metri la o palmă pe lângă poartă, deşi era singur cu Balauru! Aşa s-a încheiat o primă parte derizorie pentru UTA, norocoasă că a intrat la vestiare cu 0-0.

Sibiul a profitat doar o dată, după cadourile arădene

La pauză, Bustea a intrat în locul absentului în joc, Albu şi Hora a fost introdus în locul lui Denis Rusu. Văzând că e loc de cadouri şi până la urmă de gol, Sibiul a mizat şi ea pe portughezul Yazalde. Iar inevitabilul s-a produs: apărarea arădeană a dormit şi la revenirea de la cabine, permiţându-le oaspeţilor să marcheze un gol de tot râsul, în minutul 50: Opruţ a centrat în careu, fundaşii arădeni au lăsat mingea să treacă prin faţa porţii, iar Petrescu şi-a spălat păcatele, marcând dintr-o poziţie imposibilă, unghi închis, aproape de linia de aut, pe sub Balauru! În minutul 56, Erico a ratat monumental, cu un “zmeu” înălţat incredibil din şase metri, singur cu portarul în faţă, după o centrare perfectă a lui Bustea. Peste două minute, brazilianul Roger a executat slab, în zid, o lovitură liberă de la 18 metri scoasă de Shlyakov. Ultima ocazie s-a consemnat în minutul 85, când Dâlbea a trimis cu capul, în bară, după un corner, scor final 0-1! UTA a dat fals impresia că vrea mai mult şi sibienii au câştigat fără emoţii, obţinând trei puncte imense în lupta pentru salvare. Însă modul cum le-a obţinut ridică multe semne de întrebare, căci UTA a fost doar o umbră a acelei echipe ce îşi dădea viaţa marţi, cu Dinamo.

Nu ai cum să speri la Europa când faci aşa ceva…

Acum am văzut doar o echipă aflată parcă în vacanţă, nu în play-out. Nu vrem să auzim de oboseală sau alte scuze, căci lotul este suficient de numeros şi echilibrat, iar echipa a arătat prospeţime în alte momente ale sezonului în care se juca la interval de trei zile. Sperăm că nu acesta să fi fost motivul real al neaplicării pentru licenţa UEFA, al unor meciuri în care echipa doar se face că joacă fotbal. Singura scuză a prestaţiei jenante de astăzi ar fi, ca să facem haz de necaz, faptul că terenul propriu nu a fost un aliat prea bun în acest sezon, dar acum echipa chiar era pe val acasă, cu două victorii consecutive. UTA este în grafic, aproape de menţinerea în Liga 1, dar astăzi şi-a pierdut demnitatea şi eleganţa unei “Doamne”. Cu Balint alături. A fost darnică cu adversara, făcând-i practic cadou victoria, pe tavă! Deşi are cu nouă puncte mai mult decât trupa de pe Cibin, UTA nu a câştigat nici o dată cu Sibiul în acest sezon, remizând de două ori în sezonul regulat şi pierzând lamentabil astăzi, în play-out! Victoria o urcă pe Hermannstadt, cel puţin pentru moment, de pe ultimul loc – 16, retrogradabil direct, pe 14, deasupra lui Dinamo şi Poli Iaşi. UTA rămâne pe 8, cu 25 de puncte şi deocamdată este lipsită de griji. (foto Sport Pictures: Ciprian Petcuţ)

UTA: Balauru – Shlyakov, Erico, Ilie, Roumpoulakou – Albu (Bustea 46), Vorobjovas – Miculescu (77 Petre), Roger, Rusu (46 Hora)  – Antal (70 Voinea). Antrenor: Laszlo Balint

Hermannstadt: Figueiredo – Mățel (78 Dâlbea), Matricardi, Stoica, Opruț – Alhassan, Addae – Belu (78 Scarlatache), Sîntean (46 Yazalde), Petrescu (64 Sebaihi) – Bagaric (88 Viera). Antrenor: Eugen Beza

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov) – Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ferencz Tunyogi (Zalău). Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timişoara).