Casian Codrean, pe locul 10 la Europenele de la Maribor

Pistolarul arădean a fost, astăzi, extrem de aproape de o calificare în finala probei de pistol a juniorilor, din cadrul Campionatelor Europene de tir de la Maribor (Slovenia). Sportivul pregătit la CS Municipal de Gheorghe Pop s-a clasat la finalul concursului pe locul 10, cu 570 de puncte, cifră cu care letonul Erbs Ernests a şi prins finala de “8”, cucerind apoi bronzul continental! Campion european de juniori a devenit rusul Anton Aristharkov, 239,8 puncte, nou record european şi mondial, secondat la foarte mică distanţă de italianul Paolo Monna, 239,7 puncte în finală. Codrean este abia la început de drum în juniorat, dar deja e o mare speranţă a României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020. Component al lotului olimpic de tineret, pistolarul de la CSM Arad mai are în acest an două competiţii internaţionale majore, Europenele de glonţ şi Mondialele de juniori.
Tot la Europenele de la Maribor, o altă sportivă de la CSM Arad a concurat în proba de pistol a junioarelor. Debutanta Alexandra Buda, antrenată la Arad de Monica Toth, a încheiat concursul cu 356 de puncte, acumulând astfel un plus de experienţă la nivel internaţional. O altă reprezentantă a României, băimăreanca Roxana Bonte, s-a clasat pe un excelent loc 5 – 173,5 puncte, după ce în finală a intrat cu al şaselea rezultat, 376 puncte. Campioană europeană e unguroaica Veronica Major, 235,9 puncte, record european şi mondial de junioare, urmată de ucraineanca Polina Konarieva, 235 puncte şi cehoaica Denisa Bezdecna, 214,3 puncte. În proba mixtă a juniorilor, România s-a clasat pe locul 17, Bonte şi Codrean adunând 228, respectiv 233 puncte.