Campioana, încă prea puternică! FCC UAV Arad a pierdut clar derby-ul cu Sepsi

FCC Baschet UAV Arad a pierdut clar, scor 63-82 (15-21, 20-23, 11-18, 17-20) derby-ul de astăzi cu campioana Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, confruntare contând pentru etapa a 23-a a Ligii Naționale feminine. Gazdele au pregătit un banner cu mesajul „Din inimă pentru Ucraina”, pe care cele două echipe l-au afișat la mijlocul terenului după prezentarea jucătoarelor. Atmosfera din Polivalenta arădeană a fost frumoasă, cu un public cald şi două galerii active în tribune, ce au amintit de vremurile de glorie ale Aradului, tot mai îndepărtate însă. „Galben-albastrele” au condus în primul sfert, dar apoi apărarea avansată a adversarelor le-a pus mari probleme, plus că Sepsi a fost în zi de graţie şi la jocul pe contraatac. Chiar şi fără pivotul Orban, covăsnencele s-au ţinut bine, experienţa europeană acumulată în ultimii ani dar chiar şi în acest sezon, ajutându-le să negocieze excelent momentele cheie ale partidei. La prima pauză scorul a fost 15-21, cu Sepsi distanțându-se spre finalul sfertului. Arădencele au marcat însă șapte puncte la rând și au revenit la conducere, 25-23, apărându-se bine în zonă. A fost însă ultima tresărire, pentru că finalul sfertului le-a aparținut din nou oaspetelor, care s-au distanţat pe tabelă, 35-44 la pauza mare. Sfertul trei nu a adus puncte multe, cu probleme la finalizare de ambele părţi, dar cu o echipă a lui Zoran Mikes mai bună, distanţându-se treptat, 46-62 după 30 de minute.

MVP-ul a fost israelianca Raber, Hadzovic şi Keys – coşgheterele gazdelor

Diferența maximă a fost de 22 de puncte în favoarea formaţiei din Sfântu Gheorghe, iar scorul final a fost destul de sever, 63-82, după ce Sepsi a câştigat şi meciul tur la o diferenţă confortabilă, de 32 de puncte. A fost prima înfrângere acasă pentru trupa lui Jose Araujo în această ediție de campionat și a doua din sezonul regulat, după cea din tur cu Sepsi. Totuşi, deşi era lider înaintea meciului, ce-i drept cu un meci în plus faţă de rivală şi poate unii suporteri visau din nou frumos, la titlul cu numărul 10, realitatea din teren o dă pe Sepsi mare favorită la câştigarea campionatului şi în acest an. Lui Hadzovic şi colegelor sale le rămâne acum să lupte pentru locul 2 la finalul sezonului regulat, foarte important în perspectiva play-off-ului şi unei semifinale cu CSM Satu Mare. Cele două echipe se vor înfrunta pe 12 martie în Sătmar, iar învingătoarea îşi va aconta aproape sigur poziţia a doua, care asigură avantajul terenului propriu în penultimul act. Practic, obiectivul realist al Aradului este jucarea finalei Ligii Naţionale, ceea ce ar fi un pas în plus faţă de anii trecuţi.

Aradul trebuie să câştige la Satu Mare, pentru a fi favorită la locul 2

Revenind la derby-ul din această seară, sârboaica Brankica Hadzovic și americanca Andreona Keys au fost cele mai bune marcatoare ale gazdelor, ambele cu câte 18 puncte. Pentru FCC Baschet UAV Arad au mai jucat: Ghiță 8 puncte, Akathiotou 6, Vitulova 4, Sutherland 4, Fleșer 3, Vaida 2 puncte şi Manea. Brianna Fraser, de la Sepsi, a fost coșghetera partidei, cu 22 de puncte. Pentru Sepsi au mai înscris: Jones 17 puncte, Raber 15 puncte şi 7 recuperări – desemnată MVP-ul derby-ului, Pasic 10, Ghizilă 8, Podar 6 și Pop 4 puncte. Au mai jucat: Wallace, Cătinean şi Croitoru. FCC Baschet UAV Arad rămâne lider în LNBF chiar și după această înfrângere, având 36 de puncte, cu un bilanţ de 17 victorii şi 2 înfrângeri. Cu un buget net superior echipei din Arad, dar cu un lot ce nu impresionează ca şi nume, Sepsi este la un punct în spate, cu un meci mai puțin (17/1). Pentru „galben-albastre” urmează restanța de la Satu Mare, extrem de importantă în economia campionatului.

(foto: Radu Bulzan, FCC Baschet UAV – facebook)