Calificarea s-a pierdut în tur: Aradul cedează la limită la Satu Mare şi ratează turneul final al Cupei României

FCC UAV Arad nu a reuşit să întoarcă deficitul de 7 puncte în faţa lui CSM Satu Mare, după înfrângerea din meciul tur al sferturilor de finală din Cupă, acel 64-71 de la Timişoara. Vă reamintim că prima manşă s-a disputat pe Bega pentru că acoperişul Polivalentei arădene a cedat la final de an şi meciul nu s-a putut juca în condiţii regulamentare. Iar faptul că „galben-albastrele” nu au jucat turul pe teren propriu, unde îşi luau mult mai bine reperele şi unde ar fi beneficiat de aportul câtorva sute de fani, s-a dovedit un aspect important în economia acestui derby al sferturilor. După ce au pierdut la 11 puncte în campionat, sătmărencele şi-au luat revanşa în competiţia „KO” şi au câştigat şi în această seară la limită, scor 76-75, după un final dramatic, în care Aradul putea câştiga dacă aruncarea de trei puncte a americancei Keys ar fi intrat. Aşa cum anticipam, partida din sala LPS a fost echilibrată şi crâncenă, trupa lui Araujo stând aproape de adversară chiar şi în condiţiile unui lot mai incomplet. Keys şi colegele sale au venit în Sătmar să îşi joace şansa şi să întoarcă acel eşec din tur, doar că CSM-ul a reuşit să gestioneze bine avantajul luat la Timişoara. S-a mers practic cap la cap până la pauza mare, cu cele două echipe trecând pe rând la conducere în primele două sferturi, dar mereu cu gazdele în avantaj la finalul actelor, 20-18 după 10 minute şi 33-31 după 20 de minute.

Keys a strălucit din nou, dar americancele gazdelor nu s-au lăsat mai prejos

Cu masiva americancă Kostowicz în zi de graţie şi cu ex-arădeanca Dzombeta destul de activă, formaţia pregătită de ibericul Lopez a început mai bine după revenirea de la vestiare şi a condus şi la şapte puncte, 44-37 şi 48-41 la mijlocul intervalului, pentru un 50-46 la capătul sfertului trei. Şansele de calificare ale Aradului erau însă tot mai reduse, după o nouă zvâcnire arădeană, scor 56-56, consemnându-se o nouă desprindere a gazdelor, ce părea decisivă pentru victorie, 67-58 în minutul 35 şi 72-63 un minut mai târziu. Doar că finalul avea să îi aparţină formaţiei de pe Mureş, care de la 74-66 a bifat un „run” de 9-0 şi a întors spectaculos rezultatul, 74-75 când mai era de jucat puţin peste un minut! Americanca Taylor avea să marcheze însă coşul succesului pentru Satu Mare, în ciuda ultimului atac al arădencelor, Keys greşind ţinta de la 3 puncte. Victorie la mare luptă a CSM-ului, dar pentru calificarea în Final Four-ul din luna februarie nu au fost emoţii.

La un coş de o victorie de palmares, calificarea a fost însă departe…

Gazdele au fost mult mai bune din nou la recuperări, raport categoric de 47-29, având procentaj superior şi la aruncările de două puncte, 57-42%, arădencele recuperând însă la „triple”, cu un procentaj de reuşită de 45-27%. FCC UAV are meritul de a fi jucat de la egal la egal cu principala contracandidată la disputarea finalei campionatului. Iar faptul că favoritele au rezistat destul de bine în cele două meciuri de Cupă, plus victoria clară din campionat, în condiţiile în care s-ar putea întări în iarnă cu încă măcar o jucătoare străină, le dă speranţe suporterilor arădeni la un final fericit de sezon. Lider în Liga Naţională, cu 23 de puncte, dar având un meci mai mult decât Sepsi, 21 de puncte şi două decât Satu Mare, 19 puncte, FCC UAV revine în faţa fanilor pentru meciul din etapa a 13-a, cu CSM Alexandria, programat sâmbătă, de la ora 18.

Formaţii:

CSM Satu Mare – FCC Baschet UAV Arad 76-75

(20-18, 13-13, 17-15, 26-29)

Satu Mare: Kostowicz 17 puncte şi 17 recuperări (double-double), Taylor 15, Dzombeta 13 (1×3), Fodor 9 (1×3), Moore 8, Ardelean 7 (1×3), Vuckovic 5 (1×3), Biszak 2. A mai jucat: Cucu. Antrenor: Miguel Lopez

FCC UAV Arad: Keys 25 puncte (3×3) şi 10 recuperări (double-double), Vitulova 15 (2×3), Ghiță 12, Hadzovic 10 (2×3), Akathiotou 9 (3×3), Manea 2, Mîrne-Nagy 2. A mai jucat: Vați. Antrenor: Jose Araujo.