„Câinii roşii” prelungesc coşmarul de acasă al UTA-ei! Dinamo se relansează, la Arad, în lupta la play-off

Pe o vreme câinească, cu o lapoviţă neîntreruptă şi un gazon mizerabil, în care “glasul” noroiului se auzea de la masa presei, Dinamo s-a acomodat mai bine cu condiţiile şi a fost mai pragmatică decât UTA pe “Francisc Neuman”. Blestemul meciurilor de acasă şi al arenei proprii nu s-a rupt nici de această dată, deşi s-a sfinţit terenul! “Câinii roşii” au hăituit cu succes o “Bătrână Doamnă” muncitoare, determinată dar fără luciditate la finalizare. Singurul gol al partidei s-a marcat precum în tur, la Bucureşti, de la punctul cu var. Doar că acum s-a întors roata, a înscris Dinamo prin Sorescu, în minutul 7, după un henţ în careu comis de Ilie. Penalty contestat iniţial de arădeni, dar confirmat de reluările TV. Odată intrată în avantaj, echipa lui Jerry Gane s-a pus pe două linii, în apărare şi a preferat cartea contraatacului. La o astfel de fază, în minutul 17, bucureştenii au cerut din nou penalty pentru un henţ, la o incursiune în careu a lui Sorescu. UTA putea primi şi ea o lovitură de la 11 metri, în minutul 32, atunci când Puljic l-a lovit cu cotul pe Roger, dar centralul Popa nu a văzut nimic.

Dinamo s-a impus din penalty, la Arad! S-a întors roata după meciul tur

UTA a încercat să combine şi să preseze, dar apărarea lui Dinamo a stat bine în teren. Până la pauză, doar un şut peste poartă a lui Roger a pus în pericol poarta lui Eşanu, în vreme ce Dinamo a trecut pe lângă al doilea gol, dar Gueye şi Nemec s-au invitat reciproc la o minge în cinci metri, după o centrare perfectă în careu. Balint a mutat ofensiv la pauză, cu rusul Shlyakov şi Buhăcianu, dar doar primul a intrat bine în meci, cu multe pase şi intervenţii sigure. Mitanul secund a fost clar al UTA-ei, dar ratările au costat-o toate punctele. În minutul 55, Shlyakov a prins un şut bun de la 18 metri, iar Rus a trimis slab din careu, după respingerea lui Eşanu. Arădenii au mai cerut un penalty în minutul 65, la o intervenţie întârziată asupra lui Albu. Pe contraatac, Sorescu putea închide conturile, dar a ratat incredibil, singur cu Iacob, portarul gazdelor închizând excelent colţul scurt.

E tot mai greu acasă, pe un teren parcă potrivnic

Până la final am asistat la atacuri în valuri ale UTA-ei şi la o apărare eroică a lui Dinamo. Albu şi Roşu au irosit cu uşurinţă două lovituri libere din preajma careului, iar rusul Shlyakov a ratat cea mai mare ocazie a UTA-ei, din acest meci, preluând prea lung o minge la şase metri, după o greşeală a lui Puljic. Victorie muncită şi eroică a “câinilor roşii”, cu 1-0, înfrângere ce prelungeşte seria negativă de acasă a arădenilor. UTA cade pe 11, cu 24 de puncte şi este devansată în clasament de Dinamo, care urcă pe 9, cu 25 de puncte.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Benga, llie, Bustea (46 Shlyakov) – Miculescu (46 Buhăcianu), Albu (79 Roşu), Vorobjovas, D. Rusu (90 Oroian) – Roger jr., C.Rus (60 Antal). Antrenor: Laszlo Balint

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, S. Filip – Mihaiu (46 Moldoveanu), Anton (90 Bejan), Gol, Nepomunceno (89 Radu) – Nemec, Gueye (56 Achim). Antrenor: Gerry Gane

Arbitri: Călin Popa (Pitești) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Romică Bîrdeș (Pitești). Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara). Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)