Bucuria copiilor! UTA n-a iertat-o pe FC Botoșani și este prima în play-out-ul din SuperLiga

UTA a fost nevoită să joace astăzi fără fanii ei alături, aliatul de nădejde în meciurile de acasă, ca urmare a suspendării excesive dictate de Comisia de Disciplină după incidentele de la meciul cu Dinamo. Doar că la Arad tot orașul vibrează pentru echipa roș-albă, iar aripa tânără reprezintă un segment important al susținerii Bătrânei Doamne. Astfel, aproximativ 5000 de copii, alături de 500 de însoțitori, au creat o atmosferă frumoasă în tribune, utiștii simțindu-se cu adevărat acasă și datorită micilor fani. Tribuna a II-a a fost aproape plină și nu mică le-a fost mirarea până și comentatorilor televiziunilor centrale cum de s-au adunat atâția copii. Iar UTA i-a răsplătit cu o victorie, 1-0 împotriva ultimei clasate FC Botoşani. Ibrahima Conte a înscris singurul gol al meciului în minutul 37, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Micovschi. Nu a fost un meci prea plăcut, dar UTA a stat foarte bine în teren, atingându-și scopul în fața unei formații motivate și decise să confirme succesul de etapa trecută, cu Poli Iași. Nu a fost cazul, pentru că gazdele au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului, asta deși Rednic i-a lăsat pe bancă pe Benga, Cristi Mihai, Freitas sau Fabry, altădată titulari obișnuiți. Dar chiar și așa, înlocuitorii lor și-au făcut bine treaba și au pus umărul la o victorie ce propulsează echipa pe primul loc în play-out! Prima fază cu adevărat importantă s-a consemnat abia în minutul 20, când Omondi a trimis un şut în diagonală de la marginea careului, puțin pe lângă poarta lui Ducan. Kenyanul putea să înscrie din nou după câteva minute, dar a trecut de puțin pe lângă balon la o centrare înșelătoare a lui Micovschi, din lovitură liberă. Botoşaniul a avut o primă ocazie în minutul 31, când Lopez a reluat spectaculos în bară, cu o execuție din semi-foarfecă.

Ibrahima Conte a adus cele trei puncte, cu reușita sa cu capul din prima repriză

UTA a deschis scorul în minutul 37, prin Ibrahima Conte, fundaşul din Guineea marcând cu capul după un corner executat de Micovschi, 1-0 la pauză. Tot UTA a început mai bine și partea a doua, iar Micovschi a șutat peste poartă din poziție bună. În replică, Enzo Lopez a ratat cea mai mare ocazie a partidei, în minutul 55, atunci când Benzar a centrat din dreapta pentru atacantul argentinian, complet liber în careu, iar acesta l-a luat la țintă în primă fază pe Kucher, după care a reluat pe lângă poartă. Nou intratul Cristi Mihai a fost aproape să dubleze avantajul UTA-ei în minutul 66, dar a trimis puțin pe lângă poartă după o acțiune frumoasă și un un-doi în careu cu Ezekiel. Kucher a dat siguranță cu intervențiile sale și a fost nevoit să respingă de două ori, mai întâi în minutul 78, când a fost la post la execuția lui Mouaddib, apoi și la şutul lui Mailat. Abia intrat pe teren, Fabry a executat bine o lovitură liberă în minutul 81, dar Ducan a reuşit să respingă în corner. Goalkeeperul oaspeților a intervenit şi în prelungiri în fața lui Omondi, la ultima fază importantă. S-a terminat 1-0 și putem spune că UTA se îndepărtează tot mai decisiv de zona retrogradabilă, ceea ce e cel mai important. Săptămâna viitoare, utiştii joacă din nou pe teren propriu, tot vineri de la ora 17:30, împotriva lui FC Hermannstadt, meci unde se speră că porțile stadionului vor fi deschise pentru fani. La final, utiștii au sărbătorit alături de miile de copii o nouă victorie în SuperLiga.

UTA: Kucher – Capușă, Stolnik, Conte, Rodrigues – Micovschi (R. Pop 81), Vulturar (Mihai 60), J. Pedro (Freitas 60), Omondi – Luckassen (Trif 86), Ezekiel (Fabry 81). Antrenor: Mircea Rednic

FC Botoșani: R. Ducan – R. Benzar, Sadiku, A. Șeroni, Al. Țigănașu – I. Filip – Ed. Florescu (Mouaddib 68), G. David (Z. Mitrov 30), V. Dican, Ofosu (Mailat 68) – E. Lopez.  Antrenor: Bogdan Andone

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).

Camera VAR: Istvan Kovacs (Carei), Marius Omuţ (Satu Mare),

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău). Observator LPF: Florin Bătrânu (Timișoara)