BRD ARAD CHALLENGER: COPIL SI STURDZA, ELIMINATI LA MARE LUPTA DE PRINCIPALII FAVORITI LA “DUBLU”

Ziua de astăzi a debutat în forţă la BRD Arad Challenger, cu primele meciuri de pe tabloul principal. Ploaia a pierdut duelul cu soarele, astfel că vremea bună ţine cu tenisul spectacol. De la ora 12 a debutat pe terenul central favoritul publicului, arădeanul Marius Copil, care a făcut pereche la “dublu” cu Constantin Sturdza (Elveţia). Susţinuţi din tribune, cei doi le-au pus mari probleme favoriţilor 1 ai probei, Radu Albot (Moldova) şi Artem Sitak (Noua Zeelandă), clasaţi pe locul 295 în ierarhia mondială. Primul set a fost fără istoric, Albot şi Sitak făcând break încă din start. Favoriţii principali au făcut legea şi în următoarele game-uri, pe zgura de la „Activ”, astfel că setul 1 s-a încheiat neverosimil, scor 6-1. Setul secund a început după acelaşi tipar, cu Albot şi Sitak la comandă, ei conducând cu 4-1 şi 5-3. Copil şi Sturdza au revenit însă spectaculos, egalând la 5 şi ducând setul la tiebreak. Tiebreak câştigat la 5 de perechea noastră, care astfel a dus meciul într-un super tiebreak la care puţini mai sperau.  Favoriţii 1 s-au dovedit însă mai buni pe final şi s-au impus cu 6-1, 6-7 (5), 10-7.

După-amiază cu sesiune de autografe marca Hănescu şi Copil

Marea miză pentru Marius Copil rămâne însă proba de simplu, unde va debuta mâine. Tot miercuri îi vom vedea la treabă şi pe favoriţii principali ai turneului, ibericul Pere Riba şi Victor Hănescu, dar şi pe câştigătorul de anul trecut, Adrian Ungur, care debutează şi el astăzi la „dublu”, alături de Luncanu. Cu programul zilei de mâine vom reveni în cursul serii. În paralel cu meciurile de azi, de la ora 16 urmează la standul BRD o sesiune de autografe cu Marius Copil şi Victor Hănescu. Ziua de tenis va continua până la orele serii, cu alte meciuri interesante. Mai jos vă prezentăm programul după-amiezii, cu meciuri contând pentru turul 1, atât la simplu cât şi la dublu. Intrarea este liberă la Activ Club!