Brazilianul Erico este Astra norocoasă a UTA-ei! Victorie mare la Giurgiu, în lupta pentru salvare

Imprevizibila UTA a dat lovitura unde poate puţini se aşteptau, fix pe terenul Astrei Giurgiu, echipă aflată şi ea în criză de rezultate dar cu un lot valoros şi ambiţii chiar de play-off, până pe finalul sezonului regulat. Şedinţele furtunoase de dinainte şi după sărbătoarea de Paşti şi-au făcut efectul în rândul utiştilor, care au reuşit să câştige dramatic, astăzi, cu 2-1! O victorie mare, care apropie foarte mult UTA de obiectiv. Astra lui Neagoe traversează o perioadă foarte slabă în acest play-out şi riscă chiar să coboare pe loc de baraj după această rundă. E a doua înfrângere la rând acasă pentru giurgiuveni, după ce etapa trecută au făcut figuraţie cu Poli Iaşi. Nu a fost altfel nici cu UTA, căci în prima repriză au fost inexistenţi, fără ocazie la poarta lui Iacob. În schimb, echipa arădeană a intrat mult mai motivată şi determinată decât adversara sa, reuşind să puncteze prin Miculescu în minutul 21, mijlocaşul UTA-ei marcând cu un şut din 14 metri, pe lângă Lazar, după o pasă filtrantă a lui Roger, la care fundaşii Astrei au dormit, lăsând un culoar incredibil de mare între ei. Gazdele nu au avut nici un fel de reacţie, iar pe final de repriză, Hora a ratat în două rânduri desprinderea. Cei de la Astra au început mult mai decişi mitanul secund, iar Iacob a salvat miraculos la mingea trimisă cu capul de Lamanje, în minutul 49, pe care scria gol. Peteleu şi-a creat şi el o şansă bună de a înscrie, şutul său din 20 de metri trecând puţin alături.

Miculescu şi Erico, marcatorii UTA-ei la Giurgiu

În ultima jumătate de oră, UTA s-a masat în apărare aproape cu toată echipa, dar Astra, deşi a dominat net şi a avut o posesie superioară, a găsit foarte greu drumul spre poartă. Doar Montini i-a dat ceva emoţii lui Iacob, mingea reluată de italian cu capul ştergând transversala. A venit însă minutul 81, când la singura scăpare a defensivei utiste, trupa lui Neagoe a egalat prin nou intratul Merloi, care scăpat singur pe banda dreaptă a şutat pe sub Iacob, ieşit în întâmpinare, 1-1. UTA nu s-a mulţumit cu puţin a reacţionat de data asta rapid, forţând victoria. Popa a avut trei intervenţii bune, de două ori în faţa lui Albu şi o dată la şutul lui Roger. Nu a mai avut însă ce face în minutul 89, când Erico a plutit peste toată apărarea giurgiuvenilor şi a înscris cu capul, din şase metri, după un corner executat de Bustea.

„Vulcanul” Balint a trăit la maxim finalul de meci

Cine putea să o salveze pe UTA dacă nu acelaşi fundaş brazilian, care le-a mai adus arădenilor destule puncte preţioase şi în sezonul regulat, cu golurile sale din prelungirile meciurilor! UTA câştigă dramatic, cu 2-1 şi obţine o victorie foarte importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, în care se angrenase după cele trei eşecuri la rând din play-out. Un succes meritat şi muncit, cu Balint sleit de puteri şi aproape disperat la marginea terenului. „Bătrâna Doamnă” face 28 de puncte şi urcă din nou pe locul 9, iar o victorie duminică, cu Poli Iaşi, ar putea-o salva şi matematic chiar şi de emoţiile unui eventual baraj.