Brazilia şi Belgia s-au calificat în sferturile Cupei Mondiale

Selecţionata Belgiei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-2 (0-0), la Rostov pe Don.

„Dracii roşii” au reuşit o victorie nesperată la un moment dat, după ce au fost conduşi cu 2-0, prin golurile lui Genki Haraguchi (47) şi Takashi Inui (52), întorcând scorul prin golurile semnate de Jan Vertonghen (69), Marouane Fellaini (74) şi Nacer Chadli (90+4).

Brazilia e şi ea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins reprezentativa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), la Samara.

Selecao s-a impus prin golurile marcate de Neymar (51) şi Roberto Firmino (88), iar în sferturi va întâlni Belgia.

Astăzi sunt programate ultimele două meciuri din optimi: Elveţia – Suedia, ora 17 şi Columbia – Anglia, ora 21, ambele în direct pe TVR 1 şi TVR HD.