Brazilia începe în forță Cupa Mondială, iar Cristiano Ronaldo bifează un nou record!

Selecţionata Braziliei a învins echipa Serbiei cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în primul său meci din Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar. După o primă repriză mai slabă, Selecao a făcut spectacol în partea secundă, câştigând prin dubla lui Richarlison (62, 73), a doua reușită din semi-foarfecă, cel mai frumos gol de până acum al turneului final. Neymar a suferit o entorsă la gleznă pe final de meci și este incert pentru celelalte două meicuri din grupă. În celălalt meci din grupă, Elveţia a învins Camerunul cu 1-0, gol marcat de Embolo, în minutul 48. Etapa următoare programează meciurile Camerun – Serbia (Al Janoub Stadium – Al Wakrah, 12:00) şi Brazilia – Elveţia (Stadium 974 – Doha, 18:00), luni 28 noiembrie. Portugalia a învins echipa Ghanei cu scorul de 3-2 (0-0), pe Stadium 974 din Doha, în Grupa H a Cupei Mondiale.

Favoritele Brazilia, Portugalia și Elveția s-au impus în meciurile de joi

Cristiano Ronaldo (65 – penalty), Joao Felix (78) şi Rafael Leao (80) au înscris pentru portughezi, în timp ce golurile africanilor au fost reuşite de Andre Ayew (73) şi Osman Bukari (89). Cristiano Ronaldo a devenit joi primul jucător care marchează la cinci Cupe Mondiale de fotbal diferite! În celălalt meci al grupei, Uruguayul şi Coreea de Sud au terminat la egalitate, 0-0. Următoarele partide din Grupa H vor avea loc luni 28 noiembrie, Coreea de Sud – Ghana (Education City Stadium – Doha, 15:00) şi Portugalia – Uruguay (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00). Astăzi începe etapa a doua din faza grupelor, cu alte patru meciuri transmise în direct de TVR 1: Țara Galilor – Iran, ora 12 (grupa B), Qatar – Senegal, ora 15 (grupa A), Olanda – Ecuador, ora 18 (grupa A) și Anglia – SUA, ora 21 (grupa B). (foto: AFP, Proofimedia)