Brazilia e „out”, la Mondial! Campioana lumii vine din Europa

Reprezentativa Belgiei a învins echipa Braziliei cu scorul de 2-1 (2-0), vineri seara, la Kazan, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, fază în care va înfrunta Franţa.

„Dracii roşii” au făcut meciul perfect în faţa cvintuplei campioane mondiale, considerată principala favorită la titlu, şi s-au impus prin autogolul marcat de Fernandinho (13) şi reuşita lui Kevin De Bruyne (31), în timp ce pentru Selecao a înscris Renato Augusto (76).

Eliminarea Braziliei mai înseamnă un lucru, acela că în careul de aşi se vor afla anul acesta doar echipe europene, Belgia, Franţa, Rusia/Croaţia, Suedia/Anglia.

Adversara belgienilor, în semifinale, va fi Franţa, care s-a calificat şi ea, după ce a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), la Nijnîi Novgorod, în primul sfert de finală al competiţiei.

„Les Bleus” s-au impus meritat, prin golurile marcate de Raphael Varane (40) şi Antoine Griezmann (61). Francezii nu mai jucaseră o semifinală din 2006, când Italia i-a învins în ultimul act la ediţia din Germania.

Astăzi sunt programate următoarele două sferturi de finală: Anglia – Suedia, ora 17 şi Rusia – Croaţia, ora 21, ambele în direct la TVR 1 şi TVR HD.