BERNADETT BALINT, LA FINAL DE 2014: „VISUL MEU ESTE SA OBTIN O MEDALIE LA SENIOARE”

Jucătoarea de tenis de masă de la CSM Arad şi-a încheiat cu brio junioratul. „Detti” a cucerit trei medalii la Europene, fiind aproape de podium şi la Mondiale, în vreme ce în competiţiile internaţionale a obţinut în jur de 20 de medalii. Palmares care a propulsat-o în Top 3 european la nivel de junioare. „A fost ultimul meu an la juniorat, un an foarte bun, chiar pot spune că a fost cel mai bun de până acum. Am luat trei medalii la Europene, iar cu puţină atenţie puteau fi chiar patru. La Mondiale mi-am făcut datoria, cu evoluţii bune în special în probele de dublu. Vreau să le dedic aceste rezultate în primul rând părinţilor, care mă susţin şi sunt permanent alături de mine, conducerii Grupului Şcolar Csiky Gergely, unde sunt elevă în clasa a XII-a şi în general tuturor celor care mă susţin”, ne-a declarat Bernadett Balint, care în acest an a făcut un pas mare în carieră, transferându-se în Bundesliga, la puternica grupare germană Kolbermoor:

„La seniorat e cu totul altceva”

M-am acomodat bine în Germania, îmi place mult acolo, totul e ok. Nivelul competiţional e cu totul altul faţă de România, pentru că am ocazia să îmi măsor forţele cu jucătoare de top mondial. Odată cu trecerea la seniorat trebuie să muncesc mai mult, sunt conştientă că la acest nivel e cu totul altceva. Marele meu vis pe termen mediu este să joc în naţionala de senioare şi să obţin o medalie la Europene”, mai spune Bernadett Balint. Jucătoarea de la CSM Arad a fost desemnată la Gala DJST-ului cea mai bună sportivă a Aradului în 2014, în vreme ce la Gala organizată de Primărie a ocupat locul 3. Clubul Sportiv Municipal a desemnat-o, în cadrul Galei Laureaţilor, cea mai bună sportivă a anului.