Benzema a calificat Realul în sferturile Ligii Campionilor, cu un hattrick de poveste

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-1, miercuri seara, pe stadionul ”Santiago Bernabeu”, în manşa secundă a optimilor. Victoria echipei pariziene din tur, cu 1-0, s-a dovedit a fi insuficientă, iar PSG are un nou sezon ratat în Champions League, încheind sub performanţele din stagiunile precedente (finală în 2020 şi semifinale în 2021). Mbappe, după un gol anulat pentru ofsaid, a reuşit să deschidă scorul (39), după ce a fost lansat perfect de Neymar. A fost al 14-lea gol înscris de Mbappe în ultimele sale 14 meciuri în Champions League. Francezii au controlat jocul până la gafa de proporţii a portarului Donnarumma, Benzema profitând şi egalând la 1. Real a preluat conducerea în minutul 76, prin acelaşi Benzema, după o serie de erori în defensiva pariziană. Mingea a fost repusă, apoi, de la centru, Realul a recuperat şi a lansat un contraatac rapid, surprinzând apărarea echipei antrenate de Pochettino, iar Benzema a înscris din nou, în minutul 78, profitând de o minge trimisă greşit de Marquinhos. Acesta a fost al treilea hattrick reuşit de Benzema în Champions League, primele două venind contra lui Malmo FF în decembrie 2015 şi împotriva lui Auxerre în decembrie 2010.

„Cetăţenii” de la City, calificare la pas în faţa lui Sporting

Manchester City s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a remizat cu Sporting Lisabona, 0-0, miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor. ”Cetăţenii”, care au menajat câteva piese de bază, şi-au creat ocazii de gol prin Foden (24), Sterling (38) şi Gabriel Jesus (56), în timp ce campioana Portugaliei a ratat prinPaulinho (76).City a obţinut din tur biletul pentru sferturi, în urma victoriei cu 5-0 de la Lisabona. Miercuri a fost primul meci în care Manchester City nu a reuşit să marcheze acasă în Champions League din 2016, în adică în mandatul lui Pep Guardiola. Manchester City, finalista ediţiei trecute, s-a calificat pentru a cincea oară consecutiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.