Benfica și Dortmund s-au impus în prima manșă a optimilor Ligii Campionilor

Borussia Dortmund a învins-o pe Chelsea cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe teren propriu, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de internaţionalul german Karim Adeyemi (63), la capătul unui contraatac pornit din propria jumătate de teren. Pentru fotbalistul a cărui mamă e româncă a fost al şaselea gol înscris în Champions League. Borussia, care a câştigat toate cele şapte partide din 2023 (în toate competiţiile), a mai avut oportunităţi de gol prin ivorianul Sebastien Haller şi Marius Wolf. Manşa secundă se va juca în data de 7 martie, pe Stamford Bridge.

”Vulturii” lusitani – mari favoriți la calificare, euro-gol reușit de Adeyemi

Benfica Lisabona a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe FC Bruges cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a optimilor. ”Vulturii” lusitani s-au impus prin golurile marcate de Joao Mario (51 – penalty), după un fault comis de Jack Hendry la Goncalo Ramos, şi de David Neres (88). Benfica a controlat jocul şi a meritat victoria, având şi o bară în prima repriză, prin Rafa Silva. Manşa secundă va avea loc pe 7 martie, la Lisabona. (agerpres)