BC ICIM VA INTALNI TARGOVISTE IN FINALA LIGII NATIONALE DE BASCHET FEMININ

by Cosmin Mihuta

Campioana en titre, Univ. Goldiş ICIM Arad, s-a calificat în finala Ligii Naţionale de baschet feminin, după ce a învins în deplasare pe ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe cu scorul de 77-63 (25-20, 21-12, 16-23, 15-8), vineri, în Sala ”Kati Szabo”, în al doilea meci al semifinalei.

Victorioasă cu cu 74-55 pe teren propriu, formaţia arădeană s-a impus fără probleme în Covasna şi va juca finala cu CS Municipal Târgovişte, o reeditare a ediţiei de anul trecut, când au luat titlul cu 3-2 la general.

ACS Sepsi a condus doar în primele minute ale confruntării de la Sf. Gheorghe, cu 4-0, 4-3 şi 6-5, după care oaspetele s-au desprins pe tabelă şi au încheiat primul sfert cu avans de cinci puncte, 25-20, după ce ecartul maxim a fost de şapte. Echipa din Arad a jucat bine şi în sfertul al doilea, astfel că la jumătatea partidei avea un avantaj de 14 puncte, 46-32. Sfertul al treilea a adus un reviriment al echipei gazdă, care s-a apropiat la doar patru puncte, 44-48 (min. 26) şi 55-60 (30). Mai valoroasă, Univ. Goldiş ICIM Arad a controlat ultimul sfert şi a obţinut o victorie concludentă, cu 77-63.

Antrenorul portughez al echipei arădene, Jose Araujo, a folosit următorul lot: Monique Coker 18 puncte, 7 recuperări, Monika Boriga Brosovszky 1 p, 1 rec, 2 pase decisive, Laura Broomfield 10 p, 15 rec, Donica Ayana Cosby 8 p, 1 pd, Alina Crăciun, Monica Engelman 10 p, 7 rec, 3 pd, Jence Ann Rhoads 24 p, 4 rec, 3 pd, Destiny Williams 6 p, 11 rec, 2 pd.

La ACS Sepsi, antrenorul sârb Zoran Mikes le-a utilizat pe Lejla Bejtic 3 p, 1 pd, Elena Dincă 8 p, 4 rec, Natasa Ivancevic 18 p, 4 rec, 1 pd, Kalis Loyd 17 p, 4 rec, 2 pd, Zorica Mitov 5 p, 2 rec, Florina Păşcalău 2 p, 6 rec, 1 pd, Samantha Rose Prahalis 10 p, 5 rec, 7 pd.

În cealaltă semifinală, CS Municipal Târgovişte a trecut de CS Universitatea Alba Iulia cu 77-67 (deplasare) şi 80-68 (pe teren propriu).

Finala se va juca după sistemul cel mai bun din cinci partide, arădencele urmând să aibă avantajul terenului propriu într-un eventual meci decisiv, datorită faptului că au terminat sezonul regulat pe primul loc.