Bayern şi Real, pas mare spre sferturile Ligii Campionilor

Bayern este aproape sigură de calificare după ce a spulberat Arsenal în meciul tur al optimilor UEFA Champions League. La pauză a fost 1-1, însă nemţii s-au impus cu 5-1 după o repriză secundă perfectă.

Nemții au început bine prima manşă a duelului cu Arsenal. Arjen Robben a deschis scorul cu execuţia favorită, iar Ospina nu a avut nicio şansă la şutul plasat al olandezului la colţul lung.

Arsenal a primit penalty după o intervenţie a lui Lewandowski în propriul careu. Alexis Sanchez a egalat cu emoţii, după ce Neuer a respins execuţia atacantului chilian de la punctul cu var.

După pauză, Bayern a trecut din nou la conducere. Lewandowski nu a mai iertat, iar Ospina s-a văzut nevoit să scoată din nou mingea din plasă. Trei minute mai târziu, polonezul a trecut la serviciu şi i-a oferit lui Thiago Alcantara mingea perfectă pentru 3-1. Fostul mijlocaş al Barcelonei a reuşit dubla cu un şut deviat, iar Bayern avea avantaj de trei goluri în minutul 63.

Thomas Muller a închis tabela la 5-1, iar campioana Germaniei este aproape sigură de locul în sferturile de finală ale competiţiei.

Spectacol total şi pe Santiago Bernabeu, în turul optimilor de finală din UEFA Champions League. Napoli a deschis scorul în minutul 8 în duelul cu Real Madrid, însă deţinătoarea trofeului a revenit şi s-a impus cu 3-1.

După umilinţa suferită de Barcelona la Paris, Real Madrid a avut emoţii în startul duelului de pe teren propriu cu una dintre cele mai în formă echipe italiene.

Napoli a deschis scorul rapid, în minutul 8, după execuţia superbă a lui Lorenzo Insigne, care a profitat şi de plasamentul greşit al lui Keylor Navas.

Avantajul oaspeţilor a durat doar 10 minute. Karim Benzema a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap imparabilă, în urma unei centrări splendide a lui Dani Carvajal.

Imediat după pauză, în minutul 49, Real a trecut în avantaj – Toni Kroos a finalizat elegant de la marginea careului o fază lucrată pe partea dreaptă de Cristiano Ronaldo.

Cinci minute mai târziu, Casemiro a înscris golul serii şi a stabilit rezultatul final, cu un voleu senzaţional din afara careului.

Liderul din La Liga nu a scăpat de emoţii pe final. Dries Mertens putea înscrie al doilea gol al echipei lui Maurizio Sarri, dar a trimis peste poartă dintr-o situaţie ideală.

S-a terminat 3-1, iar Real Madrid are prima şansă la calificarea în sferturi, înaintea returului de pe San Paolo, care va avea loc pe 7 martie.