Bayern şi Chelsea s-au calificat la pas în sferturile Champions League

Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Lazio Roma cu scorul de 2-1, miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor. După 4-1 pe Stadio Olimpico, Bayern a câştigat în retur prin golurile marcate de Robert Lewandowski (33 – penalty) şi Eric Maxim Choupo-Moting (73), respectiv Marco Parolo (82). Deţinătoarea trofeului, Bayern a atins pentru a 19-a oară sferturile de finală ale competiţiei şi pentru a noua oară în ultimele zece sezoane, după un meci arbitrat de românul Istvan Kovacs, cu arădeanul Ovidiu Haţegan al patrulea oficial.  Fundaşul român Ştefan Radu a evoluat tot meciul la Lazio. Chelsea s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 2-0, la Londra, în manşa secundă a optimilor de finală.

Anglia duce cele mai multe echipe în sferturi, urmată de Germania

Londonezii, care au câştigat cu 1-0, în tur, la Bucureşti, s-au impus acum prin golurile marcate de marocanul Hakim Ziyech (34) şi de internaţionalul italian de origine braziliană Emerson Palmieri (90+4), la doar un minut de la intrarea pe gazon. Chelsea, care e neînvinsă în acest sezon de Champions League, cu şase victorii şi două egaluri, s-a calificat în sferturile competiţiei pentru prima oară din 2014. Echipele calificate în sferturile de finală ale Champions League sunt: PSG, Liverpool, Borussia Dortmund, FC Porto, Manchester City, Real Madrid, Chelsea şi Bayern Munchen. Tragerea la sorţi a tabloului pentru sferturi şi semifinale va avea loc vineri.