Bayern și AC Milan s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor, Messi și Mbappe sunt „out”!

Bayern Munchen a eliminat-o pe Paris Saint-Germain din Liga Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe scorul de 2-0, miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală. După 1-0 la Paris, bavarezii s-au impus şi pe Allianz Arena, prin golurile marcate în repriza secundă de Eric Maxim Choupo-Moting (61) şi Serge Gnabry (89), ambele venite după baloane pierdute de Verratti. Fără piese de bază precum Kimpembe sau Neymar, iar din prima repriză şi fără Marquinhos (accidentat), PSG şi-a creat câteva ocazii, dar nu a reuşit să învingă defensiva solidă a campioanei Germaniei. PSG părăseşte Liga Campionilor în optimile de finală pentru al doilea sezon consecutiv, iar Bayern s-a calificat în sferturi pentru a patra oară la rând.

PSG nu a marcat nici un gol în dubla cu nemții!

AC Milan s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate cu Tottenham Hotspur, 0-0, miercuri seara, la Londra, în manşa secundă a optimilor de finală. Rossoneri au câştigat în tur cu 1-0, într-un meci în care portarul român Ciprian Tătăruşanu a avut o evoluţie foarte bună. Tottenham a rămas în zece oameni în min. 77, când fundaşul argentinian Cristian Romero a avut o intrare dură la Theo Hernandez şi a primit al doilea cartonaş galben. ”Diavolul milanez” nu se mai calificase în sferturile Champions League din 2012. (agerpres)