Bayern rămâne o „bestia nera” pentru Barcelona. Surprizele nu au lipsit, în Liga Campionilor

Bayern Munchen a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal. Bavarezii au făcut diferenţa în primele zece minute ale reprizei secunde, când au marcat prin Lucas Hernandez (50), după un corner, şi Leroy Sane (54), după o acţiune personală.  Liverpool a câştigat greu cu Ajax, cu 2-1, golul victoriei fiind semnat de fundaşul camerunez Joel Matip (89). Scorul serii a fost reuşit de FC Bruges, care a surclasat-o pe FC Porto cu 4-0, chiar pe ”Dragao”. Ferran Jutgla (15 – penalty), Kamal Sowah (47), Andreas Olsen (52) şi Antonio Nusa (89) au marcat pentru Bruges, care devine prima echipă belgiană care a început grupa cu victorii consecutive în Champions League.

Eintracht a reuşit prima sa victorie în grupele Ligii Campionilor, 1-0 cu Olympique Marseille, pe Velodrome, după ce fusese învinsă acasă de Sporting Lisabona cu 3-0. Bayer Leverkusen a întrecut-o pe Atletico Madrid cu 2-0, golurile ”aspirinelor” fiind reuşite în ultimele zece minute ale meciului de Robert Andrich (84) şi Moussa Diaby (87). Bayer a avut şi două bare (Schick, Hlozek).

Rezultatele de marţi:
Grupa A
Liverpool – Ajax Amsterdam 2-1
Au marcat: Mohamed Salah 17, Joel Matip 89, respectiv Mohammed Kudus 27.

Meciul Glasgow Rangers – Napoli are loc miercuri (22:00)

Bayer Leverkusen – Atletico Madrid 2-0
Au marcat: Robert Andrich 84, Moussa Diaby 87.

FC Porto – FC Bruges 0-4
Au marcat: Ferran Jutgla 15 – penalty, Kamal Sowah 47, Andreas Olsen 52, Antonio Eromonsele Nordby Nusa 89.