Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei! Nemţii s-au impus în prelungiri

Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei la fotbal în urma victoriei cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1) în faţa formaţiei spaniole Sevilla FC, după prelungiri, joi seara, pe ”Puskas Arena” din Budapesta. Deţinătoarea Ligii Campionilor s-a impus prin golurile marcate de Leon Goretzka (34) şi Javi Martinez (104), după ce Sevilla, câştigătoarea Europa League, deschisese scorul prin Lucas Ocampos (13 – penalty). Nemţii au avut un gol anulat în repriza a doua, marcat de Lewandowski, iar andaluzii puteau câştiga pe final, când El Nesiry a ratat singur cu Neuer.

Sevilla rămâne cu o singură Supercupă în palmares (2006), pierzând alte patru Supercupe, în timp ce Bayern a cucerit al doilea trofeu, după cel din 2013, având alte trei finale pierdute. Bayern reuşeşte astfel o cvadruplă impresionantă, titlul şi Cupa în Germania, Liga Campionilor şi Supercupa!