“Bătrână Doamnă”, ce inimă ai?! Al treilea meci la rând cu final incredibil şi o victorie mare, la Iaşi

UTA a câştigat incredibil în această seară la Poli Iaşi, cu două goluri marcate în prelungiri, aproape după acelaşi scenariu, dar cu final diferit, din meciul cu FC Argeş! Ambele echipe au fost lipsite de jucători importanţi, gazdele nu mai puţin de opt, iar UTA trei. Ajunşi cu un charter închiriat în capitala Moldovei, utiştii au început extrem de slab jocul din Dealul Copoului. Mai întâi, în chiar primele secunde, imediat după fluierul de start, Erico a gafat şi i-a permis lui Djuranovic să scape singur cu Iacob, portarul arădenilor salvând deschiderea scorului. Gazdele nu au mai iertat-o pe UTA în minutul 9, după un contraatac în care ieşenii au speculat poziţionarea greşită a defensivei lui Balint, iar Flores, scăpat singur, l-a plasat pe Iacob cu un şut plasat din 15 metri, bară-gol! Cu un joc previzibil, UTA nu a reuşit să desfacă prea mult apărarea lui Poli, deşi brazilianul Roger a trimis două centrări perfecte în careu şi la ultima fază periculoasă a primei reprize, a şutat cu efect de la marginea careului la o palmă peste transversală. UTA nu a cedat însă şi avea să domine copios repriza a doua. După două ocazii ratate de Antal, şut puţin alături din 14 metri şi Rusu, şut de la 13 metri scos de sub bară de Brănescu, centralul Antonie, cu un arbitraj şmecheresc şi pro-Iaşi pe absolut toată durata partidei, a închis ochii la un penalty evident în minutul 59, la un fault clar comis în careu asupra lui Antal, fază finalizată de Roşu, cu şut slab peste poartă.

Greşeli mari în debut, repriză secundă excelentă: penalty clar refuzat UTA-ei

Acelaşi Antal a luftat în careu în minutul 66, după o pasă peste apărare a lui Erico, dovadă că UTA-ei îi lipseşte un atacant de careu valoros. UTA a continuat să preseze cu toate liniile, dar moldovenii lui Pancu s-au apărat organizat şi eroic. Buhăcianu şi Rus au dinamizat în ultimele 20 de minute atacul arădenilor. În minutul 78, Brănescu a scos de lângă bară o nouă minge periculoasă trimisă de Ilie, Rus fiind pregătit să o împingă cu capul în poartă! Peste două minute, Cipri Rus a scăpat singur, dar a ratat incredibil, cu un şut din cinci metri mult pe lângă poartă. Ocaziile mari au continuat să se succeadă cu repeziciune la poarta gazdelor şi în ultimele minute: Roşu l-a încercat pe Brănescu cu un şut de la marginea careului, dar portarul lui Poli a prins o zi mare şi a scos miraculos, pentru ca din cornerul rezultat, Albu să reia cu capul din şase metri puţin peste poartă!

Ratări incredibile şi un Brănescu în zi mare, Erico şi Rus au adus victoria

UTA s-a specializat să îşi ţină suporterii cu sufletul la gură şi să fie protagonistă în finaluri dramatice, iar de data asta a reuşit să întoarcă scenariul de la Arad, cu FC Argeş! A marcat de două ori, în minutele 92 şi 94, ca într-un thriller nerecomandat cardiacilor: Roger i-a pus din nou pe cap, din corner, o minge lui Erico şi brazilianul nu a ratat din şase metri, pentru ca la ultima fază a partidei, Rus să reia în plasă din doi metri, după ce Brănescu a respins lovitura de cap a lui Roger, cel mai bun om al „roş-albilor”! Victorie incredibilă, cu 2-1, dar perfect meritată pentru UTA, care şi-a sufocat adversara până la ultimul fluier şi practic îl demite pe Pancu, aflat probabil la ultimul său meci pe banca Iaşiului. Trei puncte mari pentru “Bătrâna Doamnă”, care urcă pe locul 9, ajunge la cota 24 şi se apropie iar de play-off, chiar înaintea duelului cu Dinamo, de duminică, de la Arad!

Poli Iași: Brănescu – Cană, Baxevanos, R.Popa, Bușu – Mensah (46 Popadiuc), Mihalache, Passaglia, Onea – D.Flores (55 Vanzo), Djuranovic (88 Zajmovic). Antrenor: Daniel Pancu

UTA: Fl.Iacob – Tomozei, Erico, Ilie, Bustea – Miculescu (72 Buhăcianu), Albu (88 Isac), Vorobjovas (46 Roşu), D.Rusu – Roger jr., Antal (72 C.Rus). Antrenor:  Laszlo Balint

Arbitri: Andrei Antonie (București) – Vlad Bârleanu (București), Ovidiu Artene (Vaslui). Rezervă: Marian Barb (Făgăraș).

Observator FRF: Irina Mârț (București).