“Bătrâna Doamnă” a dominat Bănia, dar nu mai ştie să marcheze: doar remiză albă la Craiova!

UTA a fost bună aproape la toate capitolele la Craiova, în meciul cu CS Universitatea din această seară, însă i-a lipsit exact ce conta mai mult, golul de trei puncte! Duelul echipelor în foame de victorie de pe “Ion Oblemenco” nu s-a desfăşurat aşa cum probabil credeam cei mai mulţi dintre noi. Oltenii lui Reghecampf au avut doar un prim sfert de oră solid, dar fără ocazii, după care utiştii – organizaţi, determinaţi şi dispuşi la efort maxim – au fost la timonă până la final! Prima ocazie a arădenilor a apărut în minutul 23, când Miculescu nu a ajuns la o centrare de pe dreapta a lui Dangubic. Peste şase minute, acelaşi Miculescu a irosit o şansă rarisimă, cu care din păcate “roş-albii” ne-au obişnuit în ultimul timp: golgheterul echipei arădene a reluat incredibil cu capul pe lângă poartă, din doar cinci metri, la o centrare perfectă a lui Vukcevic. UTA putea primi penalty la acea fază, pentru că Erico a fost ţinut clar în careu de Bancu, deci încă o decizie de arbitraj care îi defavorizează pe arădeni. Craiova a continuat să macine în gol, dar echipa lui Balint nu a ştiut să profite de ziua foarte proastă a adversarei. Partea a doua a început cu şutul bun expediat de Benga, dar cu Lazar la datorie, după care Erico şi Koljic s-au dat cap în cap, atacantul gazdelor fiind înlocuit. Miculescu a continuat să se joace cu ocaziile, ratând alte două bune situaţii pe două contre arădene, pentru ca nou intratul Hora să îşi treacă în cont o ocazie uriaşă, reluând cu pieptul din cinci metri peste poartă!

Miculescu, campion al ratărilor pe „Ion Oblemenco”! UTA putea primi un penalty, Hora eliminat

Fără şut pe poartă şi vreo ocazie importantă, CS Universitatea a fost doar o palidă umbră a echipei ce anunţa că se luptă la titlu, UTA fiind practic stăpână pe joc, atât ca şi posesie cât şi ca organizare. Totuşi, parcă nici “roş-albii” nu au mai fost periculoşi în ultimele minute, deşi Ubbink şi din nou Miculescu au mai avut două tentative nereuşite la poarta norocosului Lazar. În prelungiri, Hora a fost eliminat uşor la semnalizarea tuşierului, după o presupusă lovitură cu cotul aplicată lui Pap. Încurajată de aproximativ 50 de suporteri veniţi de la Arad, UTA remizează în Bănie, scor 0-0 şi dacă a impresionat ca joc şi atitudine, un mare minus rămâne seria neagră din ultima perioadă: al şaptelea meci fără victorie, cu doar un singur gol marcat! Asta face ca “Bătrâna Doamnă” să fie încă în afara play-off-ului, deocamdată e pe 8, la trei puncte de locul 6, dar etapa a 20-a abia a început şi utiştii vor cădea iar pe poziţia a 9-a după meciul FC Argeş – Sepsi. Mai mult, distanţa de zona play-off se poate mări în funcţie de alte rezultate! Balint îşi duce echipa direct la Bucureşti, pentru că vineri e ultimul meci al anului, de la Voluntari, unde cuvântul de ordine trebuie să fie victoria. (foto: prosport, gsp)

Universitatea: Lazar – Căpățână, Papp, Screciu, Bancu (Vătăjelu) – Gustavo, Nistor (Roguljic), Vână (Fedele) – Ivan, Koljic (Bairam), Cîmpanu (Creţu).

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Batha, Passaglia – Antal (Roger), Ubbink (Medjimorec), Miculescu – Dangubic (Hora).

Au arbitrat: Andrei Chivulete (București) – la centru, Al. Cerei (Cluj) și A. Constantinescu (București) – asistenți.