Barcelona este ca și eliminată din Liga Campionilor, după thrillerul cu Inter! Napoli și surpriza Club Brugge, în optimi

Liverpool a surclasat-o pe Rangers cu scorul de 7-1, miercuri seara, chiar pe stadionul Ibrox din Glasgow, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la fotbal. ”Cormoranii” au făcut cel mai bun joc al lor din acest debut de sezon și visează din nou la marele trofeu. Vicecampioana Scoţiei a deschis scorul, Liverpool a restabilit egalitatea şi a avut o repriză secundă incredibilă, cu şase goluri marcate. Egipteanul Mohamed Salah, introdus de Jurgen Klopp pe teren în minutul 68, a reuşit cel mai rapid hat-trick din Champions League, în ceva mai mult de cinci minute (76, 80, 81). FC Barcelona a remizat pe Camp Nou cu Inter Milano, 3-3, însă eşecul de săptămâna trecută (0-1 la Milano) face ca şansele sale de a merge mai departe să fie infime. Ousmane Dembele a deschis scorul pentru catalani (40), dar nerazzurri au întors rezultatul prin reuşitele lui Nicolo Barella (50) şi Lautaro Martinez (63). Robert Lewandowski (82) a restabilit egalitatea, dar Robin Gosens a marcat din nou pentru Inter (89). Tot Lewandowski a fost cel care a salvat-o pe Barcelona de la înfrângere (90+2).

Liverpool i-a dat 7 lui Rangers și cormoranii visează din nou la trofeu!

Bayern Munchen a dispus cu 4-2 de Viktoria Plzen, dar cele două echipe şi-au împărţit reprizele. Bavarezii au dominat-o pe prima, câştigată cu 4-0, iar campioana Cehiei s-a impus în a doua (2-0). Xavi Alonso a avut parte de un debut nefericit la Bayer Leverkusen în Liga Campionilor, ”aspirinele” fiind învinse acasă de FC Porto la scor de forfait, 3-0, într-un meci arbitrat de românul Istvan Kovacs. Wenderson Galeno (6) a deschis rapid scorul pentru ”dragoni”, dar Bayer a irosit şansa de a egalat, Kerem Demirbay ratând un penalty (16). Porto a tranşat disputa după pauză, prin ”dubla” iranianului Taremi din două penalty-uri. Numărul echipelor calificate deja în optimile de finală a ajuns la cinci: Real Madrid, Manchester City, FC Bruges, Napoli şi Liverpool.

Rezultatele de miercuri:
Grupa A
SSC Napoli – Ajax Amsterdam 4-2
Au marcat: Hirving Lozano 4, Giacomo Raspadori 16, Hvicea Kvaratshelia 62 – penalty, Victor Osimhen 90, respectiv Davy Klaassen 49, Steven Bergwijn 83 – penalty.

Glasgow Rangers – Liverpool FC 1-7
Au marcat: Scott Arfield 17, respectiv Roberto Firmino 24, 55, Darwin Nunez 66, Mohamed Salah 76, 80, 81, Harvey Elliott 87.

Atletico Madrid – FC Bruges 0-0
Cartonaş roşu: Kamal Sowah (FC Bruges) 82.

Bayer Leverkusen – FC Porto 0-3
Au marcat: Wenderson Galeno 6, Mehdi Taremi 53 – penalty, 64 – penalty.
Kerem Demirbay (Bayer) a ratat un penalty în min. 16 (a apărat Diogo Costa).

FC Barcelona – Inter Milano 3-3
Au marcat: Ousmane Dembele 40, Robert Lewandowski 82, 90+2, respectiv Nicolo Barella 50, Lautaro Martinez 63, Robin Gosens 89.

Viktoria Plzen – Bayern Munchen 2-4
Au marcat: Adam Vlkanova 62, Jan Kliment 75, respectiv Sadio Mane 10, Thomas Muller 14, Leon Goretzka 25, 35.

Sporting Lisabona – Olympique Marseille 0-2
Au marcat: Matteo Guendouzi 20 – penalty, Alexis Sanchez 30.
Cartonaşe roşii: Ricardo Esgaio (Sporting) 19, Pedro Goncalves (Sporting) 60.

Tottenham Hotspur – Eintracht Frankfurt 3-2
Au marcat: Heung-min Son 20, 36, Harry Kane 28 – penalty, respectiv Daichi Kamada 14, 87.
Harry Kane a ratat un penalty în min. 90+2.
Cartonaş roşu: Tuta (Eintracht) 60.