Barca lui Messi avansează în UCL, Interul speră la optimi

by Rusu Flavius

Nu mai putin de 27 de goluri s-au marcat in meciurile programate miercuri seara in cea de-a cincea etapa din grupele Ligii Campionilor. Cu Ianis Hagi rezerva si introdus pe teren abia in ultimele 10 minute, Genk a fost umilita pe teren propriu de Salzburg si isi adio de la primavara europeana.

Nicusor Stanciu a inceput ca titular la Slavia Praga, insa a fost inlocuit in minutul 57 al meciului pierdut, acasa, cu Inter. Razvan Marin n-a evoluat niciun minut in victoria obtinuta de Ajax la Lille.

Dar iata rezultatele complete:

GRUPA E

Genk – Salzburg 1-4 (Samata ’85 / Daka ’43, Minamino ’45, Hee-Chan ’69, Haaland ’87)

Liverpool – Napoli 1-1 (Lovren ’65 / Mertens ’21)

Clasament: 1. Liverpool 10p, 2. Napoli 9p, 3. Salzburg 7p, Genk 1p.

GRUPA F

FC Barcelona – Borussia Dortmund 3-1 (Suarez ’29, Messi ’33, Griezmann ’67 / Sancho ’77)

Slavia Praga – Inter 1-3 (Soucek ’37 – penalti / Lautaro ’19 si ’88, Lukaku ’81)

GRUPA G

Zenit St. Petersburg – Olympique Lyon 2-0 (Dzyuba ’42, Ozdoev ’82)

RB Leipzig – Benfica 2-2 (Forsberg ’89 – penalti si ’90+6 / Pizzi ’20, Vinicius ’59)

Clasament: 1. Leipzig 10p, 2. Zenit 7p, 3. Lyon 7p, 4. Benfica 4p.

GRUPA H

Valencia – Chelsea 2-2 (Soler ’40, Wass ’82 / Kovacic ’41, Pulisic ’50)

Lille – Ajax 0-2 (Ziyech ‘2, Promes ’59)

Clasament: 1. Ajax 10p, 2. Valencia 8p, 3. Chelsea 8p, 4. Lille 1p.

Ultima etapa din grupele Ligii Campionilor e programata peste doua saptamani. (ziare.com)