(Încă) antrenorul UTA-ei şi-a dat examenul final, dar aşteptăm degeaba… Tricou-dedicaţie, cu mesaj enigmatic

Laszlo Balint a ajuns la zece meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, la cârma UTA-ei, iar o astfel de serie negativă ar trebui să ducă la plecarea antrenorului braşovean de pe banca “roş-albilor”. Examenul final al lui Balint a fost dat în seara asta, când UTA nu a ştiut nici măcar să păstreze avansul în faţa Rapidului, darămite să îl mărească, jucând 50 de minute cu om în plus! Echipa arădeană a pierdut practic şi ultimul tren spre play-off, dar la finalul meciului de pe Arena Naţională, scor 1-1, nici vorbă de vreo demisie. Ne aşteptam ca Balint să se ţină de cuvânt şi să nu tragă cu dinţii de scaun, mai pe scurt să fie bărbat. Nu e cazul, din declaraţii el aşteptând meciul cu Sepsi. Sigur că îl aşteaptă, din moment ce Meszar pare să accepte o criză incredibilă de rezultate, care au adus-o pe UTA mai aproape de retrogradare decât de play-off. Mai mult, antrenorul UTA-ei a pus revenirea gazdelor din repriza secundă pe seama suporterilor rapidişti, care le-ar fi dat energie în plus jucătorilor! Halal explicaţie pentru încă două puncte pierdute şi pe mâna lui. “Mă așteptam la altceva în partea a doua. Din păcate, unii din jucători s-au speriat de atmosfera din tribună. Cred că astăzi suporterii Rapidului au contribuit decisiv, au dat energie suplimentară fotbaliștilor. Nici nu știu ce s-a întâmplat la gol, asemenea lipsă de marcaj, e de neînțeles. Cei veniți de pe bancă nu au adus un plus, au greșit multe mingi. De mâine o luăm de la capăt, trebuie să rămânem perseverenți. Am pierdut și doi jucători importanți astăzi. Arbitrajul a fost la nivelul jocului, chiar dacă au fost și niște evenimente. Au contribuit la spectacol per ansamblu. Am avut un moment psihologic, Roger singur cu portarul, dacă făceam 2-0 acolo, se termina totul. Jucătorii au dat tot ce au avut ei mai bun, e adevărat că au fost momente când puteau mai mult, mă refer la ai mei. Am discutat ceva în vestiar la pauză, însă am început foarte prost repriza a doua. Au prins teamă după, dar învățăm din experiență. Din păcate, pierderea lui Dumitru Cardoso ne-a afectat. Sperăm să fie doar o accidentare ușoară, are o entorsă, vedem zilele viitoare. Clar e perioadă grea pentru noi. E un sezon dificil, nu știu dacă a fost un meci în care să zicem că am avut șansă. Trebuie să facem cumva să o atragem de partea noastră”, a spus Laszlo Balint după meciul cu Rapid.

Apostu: „Domnul Meszar ne-a spus că nu se pune problema plecării antrenorului”

Aşadar, Balint rămâne în lumea lui şi continuă să ţină cu dinţii de scaunul de antrenor, deşi pe contul de socializare al UTA-ei, tot mai mulţi suporteri îi cer demisia. La finalul derby-ului cu Rapid, impresarul Bogdan Apostu a confirmat faptul că nu se pune problema plecării antrenorului: “Nu am mai văzut aşa ceva în viaţa mea, o echipă care să aibă atâtea ocazii şi totuşi să nu facă puncte. Cred că Balint ar avea nevoie nu de un preot, ci de un sobor de preoţi. Nu se pune problema plecării antrenorului, am discutat cu domnul Meszar după meciul de etapa trecută şi ne-a spus că nici vorbă, echipa joacă bine, dar are ghinion!” Balint a ieşit totuşi cu ceva la rampă în seara asta şi anume nu a uitat să îi amintească lui Ubbink, după ce a marcat din penalty, să ridice un tricou cu un mesaj enigmatic, neînţeles de prea multă lume: “Pentru utistul necunoscut”! Din primele informaţii, ar fi o dedicaţie pentru un fan ce i-ar fi încurajat înaintea derby-ului cu Rapid, acel mesaj emoţionându-i pe jucători, dar există şi suspiciuni că mesajul de pe tricou a fost unul ironic, pentru cel (cei) ce l-ar fi înjurat din galerie, la finalul meciului cu Gaz Metan. Orice ar fi fost, gestul pare totuşi unul nepotrivit şi pripit, iar finalul avea să îi pedepsească pe utişti, concentraţi parcă prea mult pe probleme din afara terenului.