Balint se felicită pentru schimbări: „Jucătorii veniţi de pe bancă au fost esenţiali”

Laszlo Balint a trăit la intensitate maximă derby-ul dintre UTA şi Rapid, scor 2-2. Supărat şi neliniştit după cele două goluri primite în prima repriză, antrenorul echipei arădene a recunoscut că pauza a fost tensionată, reuşind însă din nou să îşi motiveze excelent jucătorii pentru a evita prima înfrângere de acasă. Balint s-a dovedit curajos şi a riscat pe cartea atacului, introducându-l pe Hora în locul lui Passaglia, schimbare ce avea să se dovedească inspirată. Introducerea lui Antal a fost „cireaşa de pe tort” pregătită de antrenorul UTA-ei, care a simţit că Rapid se sufocă în partea a doua şi nu mai poate pune probleme în atac:  A fost un meci cu încărcătură mare, am avut noi prima ocazie prin Miculescu, apoi primul corner gol Rapid, apoi un gol marcat de ei cu multă șansă. A fost greu să ne scuturăm, nu am reușit mare lucru. Am reacționat după pauză, am schimbat sistemul, iar jucătorii veniti de pe bancă au fost esențiali.

„Mulţumim fanilor pentru atmosfera unică!”

Când apelezi la schimbări aștepți plusul necesar. Antrenez un grup frumos, băieți cu caracter. Este o lecție importantă, cu două reprize total opuse. Prima cu goluri venite de nicăieri, a doua, poate cea mai bună repriză reușită de noi în acest sezon. Nu știu dacă Rapid a ajuns în careul nostru în repriza a doua. Dacă mai ținea puţin meciul, puteam bate. Rapid a coborât foarte mult, s-a retras, dar tot ne-am creat ocazii. Oricum, un meci cu adevărat deosebit, cu un public mulțumit de spectacol, chiar vreau să le mulţumesc suporterilor noştri pentru atmosfera fantastică, unică! Ne-au încurajat tot timpul, chiar şi când am fost conduşi cu 2-0, tot respectul pentru ei, a declarat Laszlo Balint după meci.