Balint nu îşi mai recunoaşte echipa: „Nu găsesc explicaţii, situaţia devine îngrijorătoare”

Laszlo Balint nu și-a putut explica evoluția modestă a elevilor săi din finalul partidei cu argeșenii. UTA a deschis scorul în zece oameni în minutul 85, dar a primit două goluri în finalul partidei și a pierdut. „E foarte greu să vorbesc, nu găsesc explicații. Este păcat de efortul colectiv, fotbalul oferă astfel de momente paradoxale. Am controlat meciul chiar și în zece oameni, am crezut că putem să câștigăm meciul și în zece oameni, am reușit să marcăm, apoi au urmat niște greșeli pe care nu mi le pot explica. Se pare că nu scăpăm de blestemul ultimului loc pe acest stadion, situația devine îngrijorătoare pentru mine. Nu reușesc să-mi explic de ce nu reușim să fim consecvenți, de ce nu ne putem păstra concentrarea. Sunt 3-4 zile, mergem la Iași, ne lipsesc câțiva jucători foarte importanți. Trebuie să ne recuperăm din punct de vedere mental, e o situație pe care trebuie să o gestionăm eficient, trebuie să ne scuturăm repede, să fim bărbați și să mergem la Iași să încercăm să câștigăm”, a spus Laszlo Balint la finalul partidei cu Argeşul, scor 1-2.

Trei absenţi importanţi pentru meciul de la Iaşi

Antrenorul UTA-ei se gândește deja la următoarea partidă din campionat, cu Poli Iași. Cel mai probabil, Ioan Hora, care a fost schimbat în minutul 38 din cauza unei accidentări, nu va fi disponibil și nu va face deplasarea: La prima vedere, se pare că este o contractură. Sperăm să nu fie leziune. Cel puțin, pentru meciul cu Iași se pare că va fi indisponibil. Încercăm să găsim soluții, avem un lot destul de numeros, cine intră să joace trebuie să demonstreze că merită să poarte tricoul”, a mai precizat tehnicianul. De asemenea, UTA nu va putea conta miercuri, la Iaşi, pe Benga, eliminat cu Argeşul şi Roumpoulakou, de asemenea suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.