Balint îşi laudă echipa după victoria cu Academica: „Am făcut ceea ce ne-am propus”

UTA a câştigat la scor de neprezentare cu Academica Clinceni, urcând pe loc de play-off. Victoria cu 3-0 şi prestaţia echipei îi oferă lui Laszlo Balint motive de satisfacţie, antrenorul „Bătrânei Doamne” declarându-se mulţumit de jucători: ”Am făcut ceea ce ne-am propus, să începem bine jocul. De multe ori primeam gol și alergam după rezultat. Acum ne-am asigurat un rezultat confortabil de la pauză. I-am avertizat pe jucători la pauză să nu țină cont de rezultat. Nu se pune problema câștigătoarei. E o victorie logică, adunăm puncte pentru a ajunge în play-off. Avem jucători cu calitate, avem această abordare care ne permite să sperăm la play-off.

Drumul e lung până ca echipa să arate cum vreau eu, dar e bine că înregistrăm progrese, chiar dacă nu spectaculoase. Adunasem doar trei puncte din patru meciuri fără victorie înainte de pauza competițională, acum am reușit două succese fără gol primit. Avem program greu, trebuie să ridicăm nivelul și fără spectatori”, a declarat Laszlo Balint după meci. UTA e pe locul 6 în Liga 1, cu 23 de puncte, iar în ultimele două etape ale turului joacă cu Chindia, luni, 1 noiembrie, ora 17:30 şi cu Mioveni, în deplasare.