Balint e mulțumit: „Punct câştigat, suntem sleiți de puteri”! UTA, iertată de Kovacs

UTA a condus cu 1-0 pe FC Hermannstadt, dar a fost egalată după câteva minute și a ratat șansa de a se apropia de locurile de play-off din Liga 1. Balint se gândește deja la următoarea partidă, din Cupa României, cu Universitatea Cluj. E destul de deranjant, nu pot să-mi dau seama ce fel de reacție e. Am discutat și după meciul de la Clinceni, e un spirit de autoconservare pe care nu îl înțeleg. Asta este, asta a fost povestea meciului. Chiar și așa, trebuie să îi felicit pe băieți, au făcut un efort mare. Se vede, suntem sleiți de puteri. Din păcate, nivelul nostru de energie scade pe măsură ce trec meciurile. Cred că puteam să câștigăm acest meci și, la fel de bine, puteam să-l și pierdem. Este un punct câștigat”,a spus Laszlo Balint. Antrenorul UTA-ei nu a mai comentat pe marginea arbitrajului, poate și pentru că sibienilor le-a fost anulat un gol valabil.

Antrenorul UTA-ei spune că ia în calcul să menajeze câțiva jucători pentru meciul din Cupă cu U Cluj, având în vedere programul încărcat al arădenilor din perioada următoare Cel mai probabil da, deja avem jucători care au jucat foarte multe minute într-o perioadă foarte scurtă de timp. Forma sportivă este destul de slabă, intervine și riscul de accidentare. Nu avem timp, călătorim foarte mult. Meciul de Cupă vine foarte repede, poimâine plecăm. Avem obiectiv clar să ne calificăm și pe urmă să vedem ce putem să obținem și din următoarea deplasare din campionat”, a mai explicat Balint.

UTA Arad rămâne pe locul opt în Liga 1, cu 28 de puncte, la egalitate cu Chindia, care are un meci mai puțin. Meciul dintre Universitatea Cluj și UTA Arad, din optimile Cupei României, se joacă miercuri, la ora 17:15.