Balint crede că UTA e prea mică pentru play-off şi o vede campioană pe FCSB

FCSB și-a consolidat primul loc în Liga 1 după ce trecut cu 3-0 de UTA, într-o partidă în care băieții lui Toni Petrea s-au desprins pe final. După meci, Laszlo Balint s-a arătat extrem de dezamăgit și a trimis ”săgeți” spre brigada de arbitri. UTA a evoluat în zece oameni din minutul 58, când Neluț Roșu a fost eliminat, iar FCSB a beneficiat și de un penalty, cu un sfert de oră înainte de final. ”Dezamăgirea e mare, aveam așteptări. Ofensiv nu am făcut cel mai strălucit joc, dar defensiv am stat bine. Cât am fost în 11, nu am avut mari probleme. Eliminarea a fost un moment important, la fel și penalty-ul lor. Toți suntem vinovați, nu doar Neluț Roșu. Până la urmă, îmi felicit băieții pentru că au făcut un efort considerabil. Deja ne gândim la următoarea etapă, unde vom juca fără trei fotbaliști importanți. Poate ar trebui să avem parte de mai mult respect.

De pe margine am avut uneori impresia că avem nevoie de un fileu ca să nu-i atingem pe cei de la FCSB, că orice contact era în favoarea lor. După o-1 nu mai aveam nimic de pierdut, dar FCSB e o echipă care te penalizează dacă îi oferi spații. E un moment dificil pentru noi. Trebuie să analizăm desfășurarea sportivă a partidei și să pregătim meciul următor. Suntem destul de mici să ne batem în jumătatea superioară a clasamentului. FCSB e echipa cea mai în formă, e liderul campionatului, are jucători capabili să destabilizeze orice apărare. Dacă vor evolua la fel, în această manieră, cu siguranță că în final se vor încununa campioni”, a spus Laszlo Balint la microfonul celor de la Digi Sport.