Badea a văzut un joc bun al UTA-ei: „Toată echipa a avut cifre, dar nu am marcat!”

Rapid a învins UTA cu 2-0 chiar pe „Fracisc Neuman”, în etapa cu numărul patru din play-out-ul Ligii 1 şi la final a fost supărare mare în tabăra arădeană. Surprinzător, Ionuț Badea a spus la final că jocul echipei sale a fost unul bun, chiar dacă rezultatul partidei nu a fost unul pozitiv pentru UTA! Badea consideră că rezultatul meciului ar fi putut fi altul dacă Miculescu ar fi înscris în prima parte a jocului. ”Înfrângerea este o înfrângere, mai ales în fața suporterilor. Nu e ceea ce ne-am așteptat, chiar dacă prima repriză am fost peste adversar. Am intrat foarte rapid cu 0-1 la începutul reprizei a doua și lucrurile s-au schimbat. Nu am mai luat deciziile corecte, am riscat, fără a avea o organizare defensivă la fel de bună. Adversarul ne-a mai surprins încă o dată pe contraatac. Prima dată am lovit noi, dar nu s-a văzut pe tabelă! Am avut situații clare pe care nu le-am fructificat. Rapid a închis culoarele și a reușit să lovească pe contraatac. A fost o situație clară. Au jucători cu experiență și cam așa s-a decis rezultatul, dar fotbalul e un fenomen al momentului. Dacă Miculescu marca, ar fi fost o altă partidă. Toată echipa a avut cifre astăzi, dar nu am marcat. Defensiv, s-a pierdut din organizarea tactică. Sunt chestiuni pe care le-am văzut, am avut vânt din spate din partea suporterilor, dar avionul nostru s-a prăbușit. Trebuie să ne gândim exact cum să construim mai departe acest grup și să facem puncte. Oricând putem ajunge pe locurile de baraj!”, a declarat Ionuț Badea la finalul meciului.

Mutu este modest după succesul de la Arad: „Victorie importantă, dar trebuie să rămânem serioşi”

Golurile lui Alexandru Ioniță și Rareș Ilie au consfințit succesul trupei lui Adrian Mutu, care este liderul play-out-ului. Tehnicianul giuleştenilor s-a arătat mulțumit de rezultat, dar a făcut apel la jucătorii săi să rămână concentrați până la finalul campionatului, în ciuda seriei pozitive înregistrate în acest moment. O victorie importantă, în fața unui public numeros care și-a susținut echipa. Pentru noi au contat suporterii noștri care ne-au dat aripi. A fost o partidă grea, mai ales în prima repriză, iar în a doua s-a văzut ambiția și determinarea jucătorilor noștri și am reușit să câștigăm acest meci. Ideea a fost că până în minutul 60 și ceva am riscat, știam că UTA urcă cu fundașii laterali, dar am preferat ca prin mișcarea apărării să-i blochez așa. După ce am trecut în avantaj, am mutat și am jucat cu cinci fundași. Trebuie să rămână cu picioarele pe pământ (n.r.- Rareș Ilie) și să dea drumul la muncă. L-am certat în prima repriză, pentru că voiam mult mai mult de la el. I-am zis că dacă vrea să-și arate valoarea, aici trebuie să o facă, cu astfel de adversari. Băieții merită felicitări. E o perioadă bună, dar e imperativ să rămânem cu picioarele pe pământ și să rămânem serioși la antrenamente. Să avem grijă la detalii, pentru că astea fac diferența, a spus Adrian Mutu. (foto: digisport, gsp)